Adet kanaması esnasında ya da adet kanamasında önce kasıkta oluşan problemle menstrüel kramp ismi verilir. Yaklaşık her kadının karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Adet esnasında ağrı bacak ve sırta yayılabilir. Ağrı genellikle adet gününden 1 gün önce başlar ve adetin ilk günü ağrı çok şiddetli olur. Bu ağrı 2-3 gün sürer.

Adet kanaması dönemine giren kadınlarda aynı anda kabızlık, baş ağrısı, bulantı ve ishal gibi problemler görülebilir. Ağrı normal dönemde gelen adet kanamasındaki ağrı ile aynı değilse, şiddetli ve 2-3 günden fazla sürüyorsa doktora gitmek gerekir.

Adet Sancısı Nedenleri

1-  Myomlar

2-  Uterus polipleri

3-  Rahim tümörleri

4-  Rahim içi araçları

5-  Endometriozis

6-  Yumurtalık kist ve tümörleri

7-  Pelvik inflamatuar rahatsızlıklar

8-  Rahim içi yapışıklıkları

9-  Rahim ağzının dar olmasI

10- Rahim tümörleri

11- Kızlık zarının kapalı olması

12- Geçirilmiş enfeksiyonlar

Adet  Sancısı Tedavisi

Özellikle orta derece bölgesel sıcak uygulaması ile tedavisi yapılabilir. Bunun için sıcak su ile yapılacak banyo ya da ayağa sıcak uygulama yapılması bu sorunu çözebilir. Bu yöntemlerde dikkat edilecek tek konu, sıcak uygulamanın direk karna değil, vajinaya uygulanmasıdır.

Adet sancısı tedavisinde inflamatuar grubundaki ağrı kesici ilaçların yararı çok olur. İlaç kullanımına adet kanaması öncesinde başlanması etkisini daha da artırır.

Ağrı kesicilere karşın ağrı azalmıyorsa, doğum kontrol hapları doktor önerisi ile kullanılabilir. Adet kanaması öncesinde baş ağrısı ve bulantı gibi sorunlar oluyorsa adet döneminden 1hafta önce tuz tüketimi en aza indirilmelidir. Doğal idrar oluşturucu maydanoz ve ıhlamur gibi besinlerin tüketimi artırılmalıdır.