Afyon ismini M.Ö. 1340 yılları arasında Hititler tarafından yaptırılan ve bu güne kadarda ününü sürdür mekte olan  kalesi  yaklaşık 2300 yıldır ekilen haşhaş bitkisinden almıştır.Tatil için Afyona gidiçekseniz aşağıdaki yerlere ugramanızı tavsiye ederiz.

Gazligöl Kaplicasi : Il Merkezine 21 km. uzaklikta Eskisehir karayolu üzerinde Ihsaniye ilçesine bagli Gazligöl kasabasi içerisindedir.
Gazligöl kaplicasinin 45-68 oC sicakliktaki suyunun debisi 9 lt/sn.dir. Kimyasal özelligi ise hiperterm, hipotenik, alketihir karbonatli ve hafif radyoaktif bilesiminden olusmaktadir.
Sifa Özellikleri 2 türlü uygulanmaktadir.
1-Içme Tedavisi
2-Banyo Tedavisi

Sandikli ilçesinin 8 km. güneyinde bulunur. Sandikli Belediye Baskanligi tarafindan isletilen kaplicada tesisler oldukça fazladir. Kaplicada sifali sular jeolojik bir çatlagin degisik yerlerinden zengin kaynaklarindan çikan sifali sularin isisi 80-85 oC dir. Sodyum sülfatli ve bikarbonatli olan sularin radyoaktivitesi 8 ile 72 eman arasindadir. Hüdai Kaplicalari radyoaktivide bakimindan Türkiye’de ilk sirayi almaktadir.

 

 

Ömer Kaplicasi Afyon

Afyon-Kütahya karayolu üzerinde, Afyon merkezine 15 km. uzakliktadir. Ömer kaplicasi adini Ömer Dede yatirindan almistir.

Gecek Kaplicasi Afyon

Gecek Kaplicasi diger adiyla Gecek Termal tesiler, Afyon merkezine 18 km. uzaklikta Afyon-Kütahya yolu üzerindedir. Kaplica sifali sularinin yanisira mesire yeri olarak da ünlüdür.

Afyonkarahisar uydu haritası ve Yol tarifi için GİRİŞ