Sigara tiryakiliği AIDS hastalığından daha çok kişinin ölmesine yol açıyor. Sigara dumanında sağlık yönünden zararlı olan 4000’den fazla kimyasal madde yer alır. Maddelerin büyük bir bölümü kanserojendir. Bununla birlikte sigara ve tütün sarıldığı kağıdın yanması yüzünden meydana gelen maddeler ve katran kanserojen madde özelliği taşır.

Sigara kullanımı akciğer kanseri başta olmak üzere dil, gırtlak, dudak, ağız, yemek borusu, mesane, böbrek, pankreas ve rahim ağzı kanserlerine sebep olur.

Sigara ayrıca kalp krizi, inme, damar tıkanması, akciğer rahatsızlıkları ve ülser gibi hastalıklara yol açar. Damar üstünde büzüşme etkisi yaparak ayak ülserlerinin meydana gelmesine ve arteriel damar yetersizlik ve tıkanmasına sebep olabilir. Erkeklerde ise empotansa sebep olabilir, gebelerde düşük yapma ihtimali doğurur. Sigara içen bir insanda diyabet sorunu varsa böbrek ve sinir rahatsızlıklarının görülmesi daha kolay olur.

Sigara içilmekte olan bir evde yaşayan çocuklarda bazı hastalıklar daha çok görülür. Ani bebek ölüm oranı 2,5 kat, bebeklerde kolik türü karın ağrıması 2 kat, alerjik hastalıklar 5 kat daha fazla görülmektedir. Bununla birlikte çocuklarda zatürree ve bronşit türü solunum yolu problemleri belirgin bir oranda artar ve davranış bozukluğu çok fazla görülür.

Nikotin Bağımlılığı

İnsanlarda sigaranın vermiş olduğu haz ve keyif düşüncesi vardır ancak nikotinin beyne en küçük olumlu bir yararı olmaz. Nikotin bağımlılık yaratan bir maddedir. Sigara bağımlılığın hem fiziksel hem de psikolojik bağımlılık türü olması yalnız başına iradeyle sigara bırakma genellikle başarısız sonuçlanır. Akupunktur tedavisiyle sigarayı bırakma oranı yüzde 90-95 arasındadır. Yapılması gereken tek şey sigara bırakma kararı almaktır. 4 Akupunktur seansı yeterli olur. Seans her gün veya gün aşırı yapılmaktadır. Seansların toplam süresi 20 dakika sürer. Tedavi boyunda sigara içilmemesi ve nikotin içermekte olan maddelerin kullanılmaması büyük önem taşır.

Eroin ve alkol bağımlılığı gibi bu durum da bir madde bağımlılığı ve akupunktur ile vücut bu maddeden temizlenmektedir. Ancak bağımlılık hiçbir zaman iyileşmez ve yaşam boyu insanda kalır. Sigara bırakıldıktan sonra 1 nefes bile alınırsa vücutta yer alan bağımlılık yeniden harekete geçer. Sigarayı bırakan insan 6 ay gibi bir süre sigara kullanmazsa bağımlılık problemi çözülmüş olur. Ancak 6 ay içerisinde bir problem yaşanır ve sigara isteği gelirse 1 veya 2 akupunktur seansı yapılabilmektedir.

Akupunkturun Etki Mekanizması

Nikotin beyinde endorfin salgılamakta olan sinir uçlarını durdurabilir. Sigara kullanılmadığı zaman nikotin yok olduğunda akupunktur bu sinir uçlarını uyararak endorfinin salınmasını sağlar ve bu durum da insanın sakinleşmesine, keyif ve huzurda olmasına ve yoksunluk belirtilerinin kaybolmasına sebep olur.

Yoksunluk Belirtileri Nelerdir

Sinir, uyku kalitesinin azalması, yorgunluk, dil ve başta uyuşma ve boşluk hissi, gerginlik, dikkat eksikliği, ishal, baş ağrısı veya kabızlık ve iştahın artması yoksunluk belirtileridir. Bu belirtiler geçicidir ve vücudun kendisini onardığını göstermektedir. Sigarayı bırakmaya çalışan her insandan bütün yoksunluk belirtileri görülmez. Belirtiler ilk 72 saat şiddetli olur ve 7-10 gün içerisinde yok olur.

Sigara bırakma tedavisinde kulak akupunkturu uygulanmaktadır. Kulakta bulunan refleks noktaları akupunktur iğnesiyle uyarılmasıyla endorfin salgılar. Endorfin salgılandığı zaman nikotin isteği olmaz ve ilk sigarasız gün rahat bir şekilde geçer.