Halk içerisinde anjiyo olarak bilinmekte olan, tıp dilinde ise koroner anjiyografi olarak ifade edilir. Günümüzde ölüm ve iş gücü kaybının en büyük sebeplerinden birisi de kalp-damar rahatsızlıklarıdır. Kalp-damar rahatsızlıkları zamanında anlaşılarak gereken önlemler alınmazsa, damar tıkanması ve bunun sonucunda kalp krizi ve ölümcül ritim gibi sorunlara yol açmaktadır. Kalp-damar rahatsızlıklarında nen önemli konu hastanın kalp krizi geçirmesini önlemektir. Çünkü kalp krizi, ilk zamanda genelde ölüme sebep olan ritim bozukluğuna yol açar ve kalp tıkanmış olan damarın beslemiş olduğu kısmın hasar görmesine ve o bölgenin çalışmamasına sebep olur.

Anjiyo Tanımları Nelerdir

1-      Koroner anjiyografi tanı yöntemidir

2-      Anjiyo, kalp damarı içerisine özel ilaç vererek röntgen ışınları kullanarak görüntünün alınması işlemidir.

3-      Anjiyo, anjiyografi cihazının ve eğitim, deneyimi olan doktor ile sağlık personelinin yer aldığı laboratuarlarda yapılmaktadır.

4-      Anjiyo kesinlikle ameliyat değildir.

5-      İşlem için kişini uyutulmasına gerek olmaz, işlem boyunca hasta konuşabilir ve uyanık olur.

Anjiyo Riskleri nelerdir

Anjiyo işleminin bütün tıbbi işlemlerde olduğu gibi bazı riskleri vardır fakat bu riskler, teknolojik gelişme ve sahip olunan büyük deneyimler ile oldukça düşürür. Ölüm, kalp krizi ve felç gibi önemli istenilmeyen durumların oranı 5.10.000 ile 1/1000 arasındadır. Fakat unutulmaması gereken bir konu kalp damarında teşhis edilmeyen ve bu nedenle tedavisi yapılmayan darlıkların kişide oluşturabileceği risk, anjiyo riskinin daha üzerindedir.

Anjiyo için hastaneye yatma gereği vardır. Yatmadan sonra rahatsızlık ile alakalı dosya hazırlanır, muayeneden sonra gereken tetkikler yapılır. Bundan sonra ise yapılacak olan işleme engel bir durum söz konusu değilse işlemin kabul edildiğine dair forum imzalandıktan sonra anjiyo laboratuarına hasta alınır.

Anjiyo Hangi Durumlarda Yapılır

Bedensel hareket azalması, toplumun daha kilolu bir duruma gelmesi ve genç kızlarda sigara içme oranının artmasıyla, anjiyo yapılma ihtiyacı çok erken yaşlarda ortaya çıkıyor. Eskiden 40 yaşını geçmiş olan insanlara koruyucu önlemler öneriliyorken, günümüzde ise 30 yaşını geçen insanların dahi kalp rahatsızlıkları riski taşıyor. Kişinin şiddetli göğüs ağrısı varsa ya da kalp krizi geçiriyorsa vakit kaybedilmeden koroner anjiyo yapılması gerekir.

Anjiyo Aşamaları Nelerdir

1-      İşlemden önce hastanın kasık bölgesi tıraş edilmektedir.

2-      Kateter masasına yatırılmış olan hasta örtülür

3-      Kası civarı ya da kol giriş bölgesi uyuşturulur.

4-      Atardamara bir kanül yerleştirilmektedir.

5-      Sol karıncığa ucu kıvrımlı kateter ile giriş basınç alınır, iyotlu madde verilip video film çekilir.

6-      Sol koroner kateteri sol koroner girişine yerleştirilir ve kontrast madde verilip değişik açıdan 4-5 pozkoronre video film çekilir.

7-      Sağ koroner kateteriyle sağ koroner arterin videosu çekilir.

8-      Damardan kanül çekilir ve damar üzerine baskı yapılır ve ardından sıkı bandaj uygulanır.