Genellikle yaz mevsiminde daha fazla ortaya çıkan aşırı terleme sorunu hem ruhsal hem de fiziksel açıdan bazı sorunlara yol açtığı için insanların büyük bir bölümünü rahatsız eden bir sorundur. Bu problem aşırı koltuk altı terlemesi ve aşırı el terlemesi, aynı zamanda göze hoş gelmeyen bir görünüme sebep olur. Aşırı terleme problemi, tedavisi yapılan bir rahatsızlıktır.

Aşırı Terleme Nedenleri

Ergenlik, gebelik ve menopoz döneminde aşırı terleme olması uzmanlar tarafından doğal bir olay olarak görülür. Terin salgılanması, kişide sinir sisteminin sempatetik ismi verilen bölümünün çalışmasıyla ilgili bir durumdur. Toplumun % 1’lik bir bölümünde, genellikle stres durumunda bu sistem aşırı derecede çalışır ve koltuk altı terlemesi meydana gelir.

Aşırı terlemenin en büyük nedenleri arasında farklı uyarıcı ilaçlar, tiroid bezinin aşırı çalışması, stres, menopoz, obezite, bazı kanser türleri tedavisinde kullanılan ilaçlar, hormonlar, hipoglisemi ve böbrek üstü bezinde meydana gelen sorunlar aşırı terleme nedenleri arasında gösterilir.

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı terleme tedavisinde öncelikle doğal yollar tercih edilmesi gerekir. Koltuk altına yapılan terlemeyi önleyen kozmetik ürünleri, ter bezi ağzını kapatması yüzünden iltihaplanmaya sebep olur. Bu nedenle yaz aylarında koku önleyen kozmetik ürünleri tercih edilmelidir.

Teknolojinin gelişmesi ile modern tedavi yolları aşırı terleme problemini rahat bir şekilde kontrol altına alabilir. Tedaviye başlamadan önce aşırı terlemeye yol açan faktörlerin tespiti gerekir. Terleme sorunu olan insanın kilosu kontrol edilir, kullandığı ilaçlara bakılır ve bunlara uygun tedavi doktor tavsiyesi ile başlar.