Dünyaya yeni gelen bebeğin durmadan ağlaması anne ve babası açısından büyük bir sorundur. Ağlayan bebek ile ebeveynler hemen ilgilenmek zorunda kalırlar. Bebekler genellikle kundak ve elbiseleri fazla sıkı olursan bu durumdan etkilenir ve ağlar. Emzirme saati gelmesi, su ihtiyacı olması ve kıyafetlerinin rahatsız edici derecede cisimler olması, gaz çıkartamamaları gibi sebepler nedeniyle ağlayabilirler. Ağlayan bebek ile ilgilenilmediği zaman bebek mutsuz olur bu durum da ileride sorunların oluşmasına sebep olabilir.

Sağlığı yerinden olan bir bebek ortada herhangi bir neden yokken günün her saatinde ağlayabilir. Emzirilmesinin ardından ise rahat bir uykuya dalar. Uyanmadan önce bebekte hafif kıpırtı ve memnun olamama görülür.

Oluşan bu hareketler git gide artar ve bu durum bebeğin mama saatinin geldiği anlamını taşır. Ancak unutulmaması gereken bir konu, normal beslenme programın olsa bile bebekler her zaman ağlayabilirler.

Bebeklerde bazen uzun süreli ağlamalar olabilir. Aile bu durum karşısında paniğe kapılır ve bebek bunu hissedip daha fazla ağlamaya başlar. Bebeklerdeki bu ağlama durumu rahatlama anlamını taşır.

Bebeklerin büyük bir bölümünde kucak alışkanlığı görülür. Bebek kucağa alınmadığı zaman ağlar, kucağa alındığı zaman ise ağlaması geçer. Bebeğin ağlamasını engellemek için yalancı meme kullanılır veya parmak emme alışkanlığı daha belirgin bir hale gelir.

Bebeğin sinirsel açıdan gelişimi için yararlı olan ağlama, ebeveynleri zor duruma sokabilir. Ancak buna katlanmak gerekir. Anne ve babanın özenli ve sabırlı olması gerekir. Bebeklerde kronik ağlama süresi ortalama 3 ay kadar devam edebilir. Bu süre sonunda ağla süresi git gide azalır.

Yeni doğmuş bebekleri zorunda kalınmadıkça açık havaya çıkartmama diye bir konu söz konusu değildir. Her canlı gibi yeni doğa bebeklerinde temiz hava ve güneşe ihtiyacı vardır.