Solunum sisteminin en önemli görevi yaşamak için gereken oksijen alışverişini sağlamasıdır. Canlılar nefes almadan en fazla 3-4 dakika yaşarlar. Solunum sisteminin diğer önemli görevi ise süzgeç rolü üstlenmesidir. Havadaki tozlar solunum yolunca ince tüyler ile tutulur. Çocuklarda çok sık görülen solunum yolu rahatsızlıkları ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir.

Akut Solunum Yolu Enfeksiyonları

Çocuk ve bebeklerin hastalanma ve ölümlerine yol açan akut solunum yolu enfeksiyonları, bakteri ve virüs bulaşması ile bebekleri tehdit eder. Düşük doğum ağırlığı olan doğumların önlenmesi, yeni doğan bebeğin bakımının iyileştirilmesi, bebeklerin anne sütü ile beslenmesinin sağlanması, aşı ile korunabilir rahatsızlıklara karşı aşılama programının eksiksiz bir şekilde yapılması, ev ve çevre şartlarının iyileştirilmesi, kronik rahatsızlıkların uygun bir şekilde takip ve tedavi edilmesi rahatsızlığın görülme ihtimalini azaltır.

Sürekli bakteri ve virüslerin yol açtığı akut solunum yolu enfeksiyonları çok çeşitli klinik tablolar halinde meydana gelir. Bu enfeksiyonlardan zatürree, özellikle çocukluk ve bebeklik çağındaki hastaların ölümlerin en fazla görülen sebeplerini oluşturur.

Ülkemizde çocuk ve bebek ölümleri içinde önemli bir yeter tutan akut solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı yaşanılan ölümlerin ve rahatsızlıkların azalabilmesi için Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Müdürlüğü tarafından akut solunum yolu enfeksiyonları kontrolü programı yürütülür.

Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonları Risk Faktörleri

Beslenme bozukluğu bulunan çocuklarda vücudun savunma sistemi bozulduğundan dolayı basit bir soğuk algınlığı kolay bir şekilde zatürree problemine dönebilir. Erken doğmuş ya da düşük doğum ağırlığı olan bebeklerde zatürree sebebiyle gerçekleşen ölümler daha çok görülür.

Sigara içmekte olan ailelerin çocuklarının kullanmayan ailelerin çocuklarına oranla 2 kat daha çok solunum yolu enfeksiyonlarına yakalandıkları görülür. Hava kirliliğinde solunum yolu enfeksiyonları riskini artırdığı bilinmektedir.

Solunum Yolu Enfeksiyonları Belirtileri

Akut solunum yolu enfeksiyonlarında bulaşma genelde tükürük damlacıkları ve hava yolu ile olur. Rahatsızlık yerleştiği zaman özellikle zatürree sorununda ateş, öksürme, hızlı bir şekilde nefes alıp verme, göğüs kafesinde çekilme, burun kanadının solunuma iştirak etmesi, inleme, hırıltı, ufak çocuklarda beslenme sorunları ve büyük çocuklarda iştah kaybı görülür.

Bebek Ve Çocuklarda Solunum Yolu Rahatsızlıkları Nasıl Anlaşılır

Çocuk da ateş varsa, sürekli nefes alıp veriyorsa, nefes alması sırasında göğüs kafesinde çekilme meydana geliyorsa, sıvı gıdaları alamıyor ve öksürmeye devam ediyorsa, hiç vakit kaybetmeden sağlık merkezine götürülmeli ve tedaviye başlanması gerekir.

Akut solunum yolu enfeksiyonları esnasında beslenme devam ettirilmeli, çocuğun iştahı az olduğundan dolayı sürekli ve az bir şekilde yemek yedirilmelidir. Çocuğun burnunda tıkanma varsa ve bu sorun beslenmesine engel oluyorsa burun temizlenmeli ve bol miktarda su veya sıvı gıda alması gerekir.