Şirketlerin belli bir öz kaynağı vardı, bu öz kaynakla para kazanmaya çalışırlar. Ançak bazı koşullarda zarar ede bilirler.

Veya mevcut öz kaynaklar faliyet yürütmek için yeterli olmaya bilir. Bu durumda genel kurula bir öneri götürülür sermaye artıralım, sermaye artırım kararı alınırsa eğer ortaklar yeni sermaye koyacaklardır, taahütte bulunacaktır. Herkesin katılması zorunlu değildir satılmayan başka kesimlere satılıcaktır. Bu şekilde şirketin hisse satarak sermaye artırmasına bedelli sermaye artırımı adı verilir.

Türkiyede bedelli sermaye artırımında genelde bir imtiyaz söz konusuydu, çünkü hisse satışlarında bir şirketler mesela batıda direk haber verip satış yapıyor. İsteyen ortaklıklar ordan ala bilir tek fiyat söz konusudur, Türkiyede bedelli artırımlarda önce ortakların belli hakları vardır, sınırlıdır onlar için özel fiyat söz konusudur satılamayan başka türlü satılır. Daha yüksek fiyat söz konusu ola bilir bunada emisyon pirimi söz konusu olur. Bedelli sermaye artırımı ortaklar için bir avantajdır. Daha ucuza alırlar ortak olmayanlardan birde Türkiyede şöyle bir farklılıklar var şirkerin kuruluş sözleşmesine göre imtiyazlı hissetler ola bilir. Genel kurul karar alırken imtiyazların durumunu diğer lerin durumunu tanımlar ona göre haklar belli olur.