Behçet rahatsızlığı kronik ve net bir tedavisi bulunmayan hastalıktır. Behçet hastalığının belirtilerinin tamamı bir anda görülmesi zorunlu değildir fakat kesin tanı için ağız yarasının oluşması gerekmektedir.

Bununla birlikte cinsel bölge yarası, deri sorunları, göz belirtileri ve paterji testinin pozitif çıkması gibi 4 belirti varlığı kesin teşhis için gerekmektedir.

Kesin tanı konulabilmesi için laboratuar incelemesi gerekmez, klinik bulgular yeterli olur. Ayrıca başka hastalıkların varlığı için tetkikler yapılabilmektedir.

Tedavi türü, klinik bulgulara göre belirlenir. Behçet hastalığının tedavisi iki aşamalıdır.

İlk aşaması lokal, ikincisi ise sistemik tedavidir. Deri, ağız ve genital bölge belirtisinde lokal, organ tutulumlarında sistemik tedavi yapılmaktadır. İltihabın artmasını önlemek ve yaraların geçmesi için ilaç tedavisi yapılır.

Bunlarla birlikte Behçet hastalığının, rahatsızlığın sebep olduğu sorunlar yüzünden de düzenli olarak kontrol gerekmektedir. Gözde oluşan iltihaplanma içi 6 ayda bir defa göz doktoruna, damar ve sinir sistemi tutulumu için kontrollerin düzenli olarak doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Behçet Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Behçet hastalığı tedavisi atlandığı zaman birçok problem oluşabilir. Bu problemlerin başında ilerlemekte olan göz bozukluğu gelmektedir. Birkaç sene içerisinde gözde oluşan iltihaplanmayla beraber körlük sorunu oluşabilir.

Nörolojik problemler de tedaviden uzak duran Behçet hastalarını beklemekte olan sonuçların başında yer alır. Kişilik bozulması, felç ve menenjit gibi problemler olabilir.

Damat iltihapları da yaşamı tehdit edebilir. Tedavisi yapılmadığı zaman damarlarda hayati risk taşıyan anevrizma yırtıkları olabilir.

Behçet hastalığı kesinlikle düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Kesin tedavi olmasa da normal takipler ile kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır.