Bel fıtığı, belde bulunan omur kemikleri arasında bulunan ve yastık görevi gören kıkırdak dokusunun kayması ya da dışarıya taşması ile oluşan bir tür hastalıktır. Fıtıklaşmış, içeriden dışarıya taşan disk sinire baskı yaparak ağrıya yol açar.

Gün içerisinde vücudun duruş şekli, nasıl hareket etmesi gerektiği, eğilip doğrulurken oluşan hatalar, yanlış ve desteksiz bir şekilde oturma gibi durumlar bel fıtığı oluşmasına sebep olan en önemli durumlardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

1-      Kişi öncelikle eğik durmamaya gayret etmelidir. Vücut eğit durduğunda, dik durmaya göre, omuriliğe daha çok yük gider.

2-      Yerden bir nesne alınacağı zaman belden eğilmek yanlış bir harekettir. Dizleri kırarak maddeyi almak gerekir. Diz kırmak çömelmek anlamına gelir. Çömelerek nesneyi almak bele giden yükü ciddi oranda azaltır.

3-      Otururken eğik durmamaya özen gösterilmelidir. Otururken bele giden yük ayakta durulurken bele gelen yükten daha çoktur.

Bu neden ile, otururken dik durmaya dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte ayak altına ve sırta, ayakları hafif bir biçimde kaldıracak türde destek konulması bele binecek yükü ciddi oranda azaltır.

Spor yapılması vücudun genel sağlığı için oldukça faydalı bir konudur. Sırtı ve beli güçlendirecek egzersizlerin yapılması bel ve omurilik sağlığını korumak için çok önemlidir. Yapılacak bu egzersizler de bele ve omuriliğe aşırı yük binmemesi dikkat etmek gerekir. Bel fıtığı tanısı konulduysa, egzersizler doktor önerisi ile doktor kontrolü altında yapılması gerekir.

Hangi egzersiz, ne sıklıkla ve nasıl yapılacağı doktorun tavsiyesine göre olmalıdır. Ancak kişi bel fıtığı ameliyatı olduysa egzersizlere hemen başlamaması gerekir. Egzersize başladıktan sonra sabırlı olmak ve egzersizleri yavaş bir biçimde yapmak gerekir.