Sırtta hemen hemen boyun civarından başlayarak kalçadan daha aşağıya gelen ve omurilik kanalını meydana getiren 31 tane omur bulunur. Bu omurlardan 5 tanesi fıtık haline geldiği zaman problemler yaşanan bel civarında bulur. Bu omur kemiklerinin arasında hareketi kolay bir hale getiren, omurganın dayanıklılığını sağlayan ve darbeye karşı koruyucu bir görev üstlenen disk halinde özel bir bağ dokusu yer alır.

Bu disk dış ve iç tabaka olmak üzere iki bölümden meydana gelir. Dışta bulunan tabakanın yapısı bozulduğu zaman içte yer alan yumuşak tabaka dışa taşar. Bu fıtıklaşan bölüm omurilik kanalında yer alan sinirlere baskı oluşturur ve bu sinirleri sıkıştırır. Bazı durumlarda ise fıtıklaşan bölgeden kimyasal madde salgılanır ve ağrı oluşur. Böyle meydana gelen rahatsızlığa bel fıtığı ismi verilir.

Bel Fıtığı Kimlerde Görülür ve Kimler Risk Altındadır

Toplumun % 80’inden çoğu en az yaşamında 1 defa bel ağrısı çekmiştir. Bu nedenle doktora gidenlerin sayısı çok fazladır. Genellikle orta yaşlarda kendisini gösterebilir ancak her yaşta olabilir. Oturarak çalışma ve yanlış sandalye tercihi insanlarda bel fıtığı görülme ihtimalini artıran en önemli nedenlerdendir. Ağır yük kaldırma gibi işlerde çalışan, spor yapılırken dikkatsiz davranan insanlar, egzersize ısınmadan başlayanlar, oturma ve duruş bozukluğu olanlar bel fıtığı riski altındadırlar.

Her rahatsızlıkta risk faktörü olarak gösterilen sigara ve alkol kullanılması bel fıtığını tetikleyebilen bir faktördür. Stresli ve huzurlu bir hayatı bulunanların da bel fıtığına yakalanma ihtimali fazladır. Bu risklere ne kadar fazla maruz kalınıyorsa bel fıtığı olma ihtimali o kadar çoktur.

Bel Fıtığı Nedenleri Nelerdir

Bel fıtığının meydana gelmesinde düzensiz ve bilinçsiz yapılan hareketler ile ağır yük kaldırma büyük bir rol oynar. Çok hafif yük kaldırıldığı zaman bile bel fıtığı olunabilir. Örneğin; eğilip yük kaldırıldığı zaman yük sırtın her noktasında eşit olarak dağılmıyor. Düzensiz olarak dağılan yük de bel fıtığı oluşmasına sebep oluyor.

Diğer bir sebep ise bu disklerin beslenmesinin bozulmasıdır. Yaş ilerledikçe bu diskleri beslemekte olan damarlar ve diskteki su oranı azalır. İçerisinde su oranı azalan ve yeteri kadar besin alamayan disk ufalır. Bu nedenle iki omur arasında olan mesafe azalır. Bu olumsuzluklar ile birlikte beslenmesi azalan, yani oksijen miktarı azalan diskle bir de fiziksel hareketlerden oluşan bozulma meydana gelir. Diskteki hücre sayısında da azalma olur. Bu etkiler yüzünden insanın yapmış olduğu yanlış hareketten sonra içte yer alan kısım dışarıya doğru çıkar ve bel fıtığı meydana gelir.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir

Bel fıtığının en belirgin özelliği bel ve bacakta meydana gelen ağrıdır. Hasta doktora gittiği zaman belim ağrıyor ve bu ağrı bacağıma vuruyor der. Ancak sadece bel ya da sadece bacak ağrısı da olmuş olabilir. Bacaklarda güç kaybı ve uyuşma da görülebilir. Bununla birlikte daha önce yapmış olduğu hareketleri yapmada zorlanma, hareket gücünün kısıtlanması ve yürüme sırasında topallamada görülebilir.

Bel fıtığının daha ilerleyen ve şiddetli durumlarında cinsel bozukluk, idrar ve büyük tuvaleti yaparken zorluk çekme ya da idrarı tutamama görülebilir. Bacaklarda felç meydana gelebilir ya da bacağın hissetmesi azalabilmektedir.

Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır

Bel fıtığı tedavisinde ilk tercih cerrahi yöntem olmaması gerekir. Konservatif adı verilen ilacın alımı, sert yatakta yatmak, fizik tedavi gibi yöntemler uygulanabilmektedir. Bunlar birçok bel fıtığı hastalığının düzelmesine yardım eder. Kas gevşeten ve ağrıyı kesen ilaçlar tercih edilebilir. Gerek duyulursa hastaya egzersiz yapması tavsiye edilebilir. Bu yollar ile problemde bir düzelme olmuyorsa ameliyat kararı verilir.

Ameliyat için yapılmakta olan görüntüleme uygulamaları ameliyat kararı verilmesinde büyük yarar sağlar. Günümüzde lazer yardımı ile yapılan ameliyatlar oldukça fazla yaygın bir hal almıştır. Rahatsızlık eğer ilerlediyse vakit kaybedilmeden ameliyat yapılması gerekir. Yapılan ameliyatın başarı ihtimali y% 90’ın üstündedir. Ancak hala ameliyattan sonra meydana gelebilecek yan etkiler tamamen yok edilememiştir. Bel fıtığı tedavisi yapılabilen bir problemdir.