Borsada spekülasyon tamamen legal olan SPK tarafından yasak olmayan ve genelde yatırımcıların yaparak para kazandığı bir modeldir  spekülasyon.

O yüzden fiyat hareketlerinden faydalanmak anlamına geliyor. Hisse senetlerinin yukarı çıkması ile inmesi ile oluşan fiyatların iyi fiyattan alınıp daha iyi satılması anlamına veya bir fiyattan satılıp daha düşük fiyattan alınması anlamına geliyor spekülasyon.

Bunu genelde bu işle uğraşan piyasalarda para kazanmak isteyen bir çok yatırımcı piyasaları speküle  ede bilir. Bunun içerisinde hisse spekülasyonları, endex spekülasyonları, döviz spekülasyonları gibi modellemeler ola bilir. Spekülasyon tamamen legal olan piyasada işlem yaparak para kazanmaya çalışan temel analizlerin dışında fiyat hareketlerine odaklanmış ve o fiyat hereketlerinden para kazanmaya çalışan bir model dir.

Spekülasyon fiyat hareketlenmelerinden fayda sağlıyarak al satlarınızdan bir çeşit kar elde etmeniz anlamına geliyor. Örneğin bir hisse senedini 3 lira dan alıp 3 lira 10 kuruş’tan sattığınızda, 10 kuruş bir kar sağlamış oluyorsunuz ve bu sizin portföyünüze kar olarak yansıyor. Kısa fiyat dalgalanmasından faydalanarak kendi portföyünüze kar sağlamaya çalıştınız spekülasyonun temel mantığında bu var.