Borsaya yeni girenlerin ilk yaptıkları hatalar diyip böyle bir senaryo cizersek, burda eğitim şarta geliyor olay. Bir hisse senedine yatırım yaparken bir çok sebebten bu yatırımı yapa biliyor yeni borsaya girenler.

 

Birisinden duymuş oluyor veya bir yerde okumuş oluyor veya bir arkadaşı ona söylemiş oluyor bu hisse çok iyi bunu alalım satalım diye ve bu tür yatırımların hiç biri genelde bu yatırımcıya kazanç sağlamıyor. Acemi yatırımcının tek bir anlamı ne yaptığını bilmeden işlem yapan acemi yatırımcı veya o alanda pek tecrübesi olmayana acemi yatırımcı diyelim. O tecrübeyi edinmek günümüzün şartlarında belki geçmişte bu zordu ama şuanda bu işlemleri yapmaya başlamadan bile yatırımcılar tecrübe edine bilirler, sanal ortamlarda. Diğer taraftan bu şirketlerin bilançolar ile rakamlar ile kar oranlarına bakarak bir yatırım yapa bilirler. Bilinçsiz yatırımcı olmamak lazım bu piyasada.

Arz ve talebin oluşması ile piyasalarında bazı hisseleri süpeküle edilerek fiyat hareketlerinin yoğunlaşması ile yanlış noktalarda yanlış yatırımlar yapa bilir. Bunuda genelde acemi yatırımcılar yapıyor ama genelde bütün yatırımcıların sorunu bu, bir hisse senedi için konuşuyoruz bunu diğer vadeli piyasalar için konuşmuyoruz. Hisse senedinde eğer bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız mutlaka ne aldığınızı, hangi değerde aldığınızı, o şirketin gerçekten ona değer olurmu olmaz mıyı bilmenizde fayda vardır. Bunu öğrenmeninde bir kaç yolu var:

1 Siz araştıra bilirsiniz

2 Çalıştığınız kurumda araştırma kurumuna danışarak bu hisse değerlimidir? burda ucuz mudur? öğrene bilirsiniz.

Fiyat kazançlar ile defter değerleri ile bunları yapmadan sadece arkadaş tavsiyesi ile öneriler ile hisselerin alınıp satılması taraftarı değiliz. Bunun sonucunun hüsran olduğunu yıllar hep gösterdi.

Hisse senetlerinde ayrıca yatırımcıların doğru yatırım stratejılerınde olması gereken ne yaptığını bilmesi çok önemli ve bilinçlenmesi önemli. Diğer tarafta bir çok yatırımcı bunu seans dediğimiz IMKB borsasında bunu vurgulanan sabah açılan akşam kapanan bir borsa bu. Burda al satların yapılmasıda çok etkili oluyor yatırımcılar tarafından.