Burun estetiği, güzellik açısından burnun şeklinin düzeltilmesi için uygulanan bir işlemdir. Ameliyatı yaptırabilmek için kişinin hem gelişiminin hem de ruhsal yapısının olgunlaştığı ortalama 18 yaşlarında uygulanır. Ameliyattan önce görüşme sırasında; nefes alma durumu ve burun içerisi yapılarının değerlendirilebilmesi için endoskopik inceleme yapılır. Kişinin burun fotoğrafı çekilerek, bilgisayar ortamında ameliyat sonrası görüntü oluşturulur.

Burun Estetiği Ameliyat Teknikleri;

Ameliyat işleminde burun kemiği yavaşça kesilir ve mikro motor yardımıyla kesilip-törpülenerek şekillendirilir. Kapalı teknik olduğu için burun dışında herhangi bir iz kalmaz.

Burundan nefes alma problemi, septum deviasyonu adı verilen burun orta duvar eğriliğiyle yaşanır. Böyle durumlar bulunursa ameliyat esnasında düzeltilir.

Ameliyatta ihtiyaca bakılarak hump adı verilen burun üstünde yer alan çıkıntı alınır, burada bulunan eğrilik düzeltilir, burun sırtı, ucu ve deliklerinde şekillendirme yapılır. Burun içerisinde yapılan kesiler kendi kendine eriyen ipler ile kapatılır. Burun dışarısına özel bantlar yapıştırılır ve bir hafta kadar plastik atel konulur.

Ameliyattan sonra oluşturduğu rahatsızlık hissi sebebiyle tampon fazla kanama yoksa konulmaz.

Ameliyat Süresi Ve Anestezi

Burun estetiği ameliyatı genellikle genel anestezi ile yapılır ve yaklaşık 2 saat kadar sürer.

Ameliyattan Sonra İyileşme Süreci

1-      Ameliyatın ardından ilk gün yüze soğuk herhangi bir uygulama ve basit ağrı kesici alınıp kişi rahatlatılabilir. Hasta 1 gece durumuna göre hastanede kalabilir.

2-      Ameliyatın ardından 2-3 gün sonra bir şişme ve morarma oluşabilir. Bu durum ilerleyen günlerde kendi kendine düzelir.

3-      Ameliyatın ardından 5-7 gün sonra burun üstünde bulunan plastik atel ve bantlar alınır.

4-      Ameliyattan ortalama 5-7 gün sonra normal yaşama dönülebilir.

5-      10-15 Gün sonra yürüyüş şeklinde, fazla zorlamayan aktiviteler yapılabilir. Fakat tempolu yüzme ve egzersiz başlama zamanı ameliyattan 1 ay sonradır.

6-      Gözlük kullanımına ameliyattan 1 ay sonra başlanması gerekir.

7-      Burna darbe alınabilecek sporlara 2 ay sonra başlanması gerekir.

8-      Ameliyatın ardından burun şeklinin tam anlamıyla yerine gelmesi için 3-6 ay gibi bir süre geçebilir.