Burun estetiği işlemi bir kişiyi baştan aşağı, tamamen değiştirebilen bir işlemdir. Burun estetiği yapımından sonra seçime bakılarak ya çok güzelleşme olur veya daha kötü bir görüntü meydana gelebilir. Burun estetiği ameliyatının bir yan etki yaratmaması insanları bu ameliyata teşvik eden en önemli faktörlerden birisidir. Nefes orunu bile oluşturmayan ameliyat ve ameliyattan sonraki zamanlarda dengeli bir görüntü oluşturmak için uygulanan bir işlemdir.

Doğallığa bir zarar vermeden, burnu insanın istediği şekilde düzeltmek için uzman estetik cerrahları bu işlemi yaparlar. Kişinin isteğine göre burnun üzerinde değişmeler yapabilir. Burun estetiği yaptırmanın bazı sebepleri tamamen görüntüde oluşan rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Kurulan burun için de estetik ameliyat uygulanabilir.

Burun estetiği ameliyatı 2 şekilde yapılmaktadır. Bunlar kapalı ve açık ameliyatlardır.

Yapılan ameliyat insanın seçimine göre lokal ya da genel anestezi ile uygulanır.Ameliyatın öncesinde ve sonrasında doktorun vereceği önerilerin dikkate alınması büyük önem taşır. Doktorlar ameliyattan önce içme ve yemeye dikkat edilmesi gerektiğini söylerler. Sigara kullanılıyorsa, sigar ameliyattan sonra bırakılmalıdır.

Ameliyattan sonra yüz bölümünde şişme ve morarma olabilecek komplikasyonlar içerisindedir. Bu komplikasyonlar normaldir ve panik yapmaya gerek yoktur. Yapılabilecek tek şey doktorun vereceği ilaçları almak ve önerilerini dikkate almaktır.

Burun estetiği ameliyatlarının büyük bir bölümü 10 gün gibi bir süre içerisinde iyileşir. Ancak tamamen iyileşebilmesi için bir süre gerekir. Ortalama 6 ay gibi bir süre içerisinde kısmen iyileşme görülür. Bu sürenin ardından burun bölümünde bir iz veya ameliyat lekesi kalmaz.