Burun estetiği ( rinoplasti) en fazla yapılan estetik ameliyatlardan birisidir. Burun estetiği, burnun görüntüsünden rahatsız olan ve bunu düzeltmek isteyen insanlara yapılan bir uygulamadır. Kaza ve kanser türü farklı rahatsızlıklar sebebiyle oluşan burun sorunlarının tamiri için de burun estetiği uygulanabilmektedir. Bazı insanlar, burun tıkanması sebebiyle de ameliyat oldukları için burun şeklinin düzelmesini isteyebilirler. Türk burnu kemikli ve iri bir yapıya sahiptir. Bu yüzden yabancı insanların burunlarına oranla daha zor ve komplike olur.

Burun Estetiği Neden Yapılır

1-      Burun yüze göre genişse,

2-      Profil kısmından bakıldığı zaman burun kemiği kemerli görünüyorsa,

3-      Önden bakıldığı zaman burun fazla geniş duruyorsa

4-      Burun ucu aşağı sarkmış, fazla kalın veya genişse,

5-      Burun deliği fazla genişse

6-      Burun çarpık görünüyorsa

7-      Burun şekli ve yapısı hoşa gitmiyorsa

8-      Önceden yapılan burun estetiği yapılmış ve buna bağlı bir sorun kaldıysa,

9-      Geçirilen bir kaza sonucunda burnun simetrisi bozulma gibi durumlar varsa burun estetiği ameliyatı yapılır.

Burun Estetiği İçin Yaş Sınırı

Burnun şeklini düzeltebilmek için ameliyat olmak isteyen kişilerin en az 16-18 yaşına kadar beklemeleri gerekmektedir. Burun gelişiminin % 90’ı bu yaşlarda sonlanır. Bununla birlikte hastaların daha net karar verebilmesi için 18 yaşına gelmeleri beklenmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır

Burun estetiği yapılmadan önce kişinin yüz şekli incelenir. Hastanın ameliyattan sonra ne tür bir burna sahip olmak istediği ve bu burun yapısının kişiye uygun mu değil mi bulunur. Burun estetiği kişinin isteğine göre yapılır anca hasta istemesine karşın yüze uygun olmayan bir burun estetiği yapılmaz. Burun estetiğinden önce ameliyatın sonucunu görmek isteyen kişilere bilgisayar ortamında öncesi-sonrası çalışması yapılmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Burun estetiği işlemi genellikle 1-2 saat civarında süren bir ameliyat ile gerçekleşir.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra

Modern plastik cerrahi işleminde burun içerisine tampon fazla gerekmediği takdirde konulmaz. Gerekli olan durumlarda ise 1-2 gün konulması gerekebilmektedir. Göz civarındaki morarma, ameliyatın ardından içerisinde solar. Genelde bu morarma ikinci haftada yok olur. Burunda oluşan hafif şişme, yavaş bir şekilde azalır fakat nadir de olsa bazı hastalarda aylarca sürebilmektedir.

Sigara içen kişilerde oluşan şişlik daha geç iyileşir. Bu yüzden ameliyatın ardından sigara kullanılması önerilmez. Ameliyat ufak kesiler ile yapıldığı için görülebilen yara izleri kalmaz.  Kişi ameliyatın ardından birkaç saat içerisinde taburcu edilir. Burun estetiğinden sonra ilaçlar ile kolay bir şekilde hafif ağrılar olabilir. Morarma ve şişmeyi en aza indirmek için baş hafif yukarıda yatmak ve göze soğuk kompres uygulaması yapılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatından sonra 1-2 gün kadar ayağa kalkılsa bile, doktorun vereceği bazı öneriler olabilir. Yüzme, koşma, öne eğilme türü kan basıncını çoğaltan aktiviteler birkaç ay yapılmaması gerekebilir. İşe başlama kararı insanın şişme ve rahatsızlık derecesine göre belirlenir. Ancak doktorlar 1 hafta dinlenmeyi tavsiye ederler.

Morlukların iyileşmesi deri hassasiyetinin tekrar edinildiğini belli eder. Bu süreç içerisinde dışarıya çıkarken güneşten koruyan ürünler kullanılması gerekir. Bu ameliyatın yazın veya kışın yapılmasında herhangi bir sorun yoktur. Ameliyattan sonra morluk yok olana kadar yazın güneşten, kışın ise kar ışıması nedeniyle leke olmaması için korumak gerekmektedir.