Sağlıklı bir insanda sağlığının korunabilmesi, rahatsızlık riskinin yok olması ve kanser, kalp damar sorunlar, diyabet ve buna benzer birçok ciddi sağlık probleminin erken teşhis edilebilmesi için yapılan genel sağlık taramasına check up adı verilir.

Check Up Neden Yaptırılmalıdır

Gelişen modern tıpta, rahatsızlık ortaya çıkmadan gereken önlemleri alıp, insanın sağlıklı olmasını sağlamak öncelikli amaçtır. Çünkü rahatsızlık meydana geldikten sonra tedavisi oldukça pahalı olur hem de sağlık bir kere bozulmuş olur.

Çağımızın büyük hastalıkları olan kroner arter rahatsızlıkları, hipertansiyon ve kanser gibi birçok hastalıkta erken ve doğru teşhis yaşam süresi ve kalitesi için oldukça büyük önem taşır. Bununla birlikte herhangi bir belirti oluşturmadan ve kişide herhangi bir şekilde şikayete sebep olmadan senelerce sinsi biçimde ilerleyen, diğer taraftan kalp, böbrek ve beyin giib organlara zararı olan hipertansiyon ve diyabet türü rahatsızlıklar da erken tanı ve düzenli tedavinin önemi büyüktür.

Sağlık çok önemlidir ve hayatın akışında sağlığı şansa bırakmamak gerekir.

Check Up Kimlere Yapılmalıdır

Check-up, diğer bir deyiş ile genel sağlık kontrolü, herhangi bir şikayet ve rahatsızlığı bulunmayan bütün insanlara yılda en az 1 kere düzenli olarak yapılması gerekir.

Ailesel risk faktörlerine göre önerilmiş uygulama süresi değişebilir.

Check Up İçeriği

Belli yaş dönemlerine göre özel paket programları ve ailesel genetik geçişli rahatsızlıklara özen tarama amacı olan programlar dşında;

İnsana ait insanın cinsiyeti, yaşı, yaşam tarzı, risk faktörleri ve ailesindeki rahatsızlık oranına göre risk faktörlerinin belirlenmesiyle fiziki muayene ve gerek olan laboratuar testlerinin tespiti kişiye özel hazırlanması gerekir.

Erken teşhis ile yapılacak doğru tedavi yolu belirtiliği üzere; birçok durumun eksiksiz, güvenilir, başvuran insana ait özgün ayırıcı tanı değeri olan bilimsel veriler ile; en kapsamlı fakat aynı anda en kısa ve verimli bir biçimde ortaya konulması mümkündür.

Check Up Uygulaması Ne Kadar Sürer

Check up yani genel sağlık kontrolü ortalama 3 saat gibi bir süre alan bir işlemdir.

Check Up Sonucu Etkileyebilecek Durumlar;

1-     Kadınlar için regl döneminde olunmaması

2-     Herhangi bir vitamin mineral desteği alınmaması, eğer kullanılıyorsa bildirilmesi

3-     Check up’tan önce alkol alınmamasına özen gösterilmelidir.