Modern tıp rahatsızlık meydana gelmeden önce gereken önemleri alıp insanın sağlıklı olmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bunun nedeni rahatsızlık meydana geldikten sonra hem tedavisinin normalden fazla pahalı olması hem de sağlık bir kez bozulmuş olur. Bu yüzden herhangi bir şikayet olmasa bile insanın belli aralıklar ile doktora başvurup genel sağlık kontrolü yaptırması gerekir. Bu aralıklar yaşa ve insanın genel durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Günümüzün hastalıkları konumunda olan kroner artar rahatsızlıkları, hipertansiyon ve kanser gibi birçok hastalıkta doğru ve erken tanı, hem hayat sürecini hem de kalitesi için oldukça önemli bir konudur. Bunlarla birlikte herhangi bir belirti oluşturmadan, insandan hiçbir şikayete sebep vermeden seneler boyunca vücutta bulunan, diğer taraftan böbrek, beyin ve kalp gibi birçok yaşamsal organa zarar veren kolesterol, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi birçok rahatsızlıkta erken tanı ve düzenli tedavi büyük önem taşır. Önemsiz olduğunu düşündüğünüz belirtiler önemli hastalık habercisi olabilmektedir.

Teknoloji ve bilgi çokluğunun insanın başını döndürdüğü bir zaman içerisindeyiz. Teknolojinin hızlı gelişmesinin önemli bir kısmı tıbbi sektörde görülür. Örneğin; basit kan tahlili sayesinde kalp rahatsızlığı için risk taşınıp taşınmadığı anlaşılabilir. Önemli olan konu, teknolojinin bizlere sunduğu fırsatlardan hastalık oluşmadan yaralanmaktır. Checkup erken teşhis için önemli ilk adımdır. Rahatsızlık meydana geldikten sonra uygulanan tahliller checkup anlamına gelmez. Geç kalınmıştır ve hastalık oluşmuştur.

Checkup ile iç organlarda oluşan bazı bulguların anlaşılmasıyla insanın öneri yolu ile, bazı hayatsal alışkanlıklarını; alkol, sigara, yanlış beslenme gibi alışkanlıkları değiştirmesi sağlanabilmektedir. Bu şekilde, ileri dönemde meydana gelebilecek rahatsızlıkların önüne geçilmiş olur, başlangıç evresindeki hastalıkların ilerlemesi önlenir.

Bu tarz hastalıklar içerisinde gizli şeker, kalp rahatsızlıkları, hepatit B ve C, kolesterol, alkol, karaciğer rahatsızlıkları, meme, rahim ve kalın bağırsak gibi kanser türleri, kemik erimesi ve kansızlık sayılabilmektedir.

Checkup yaptırarak birçok hastalık taranabilir ve şüphe edilen belirtiler ile karşılaşılabilir. Bununla birlikte insanların şikayetine göre araştırma farklı alanlarda derinleşebilir.

Erken teşhis ile bulaşıcı rahatsızlıkların aile içerisinde yayılması engellenir. Tedavi masrafı büyük oranla azalır, kanser gibi ileri aşamalarda tedavisi yapılamayan hastalıklar tedavi edilebilir.

Doktora gitmek için hasta olmak beklenmemelidir. Unutulmamalıdır ki birçok rahatsızlığın tedavisi sadece erken teşhis ve tanıyla mümkün olabilir. Sağlık için senede en az 1 kere checkup yaptırılmalıdır.