Birçok insan güzellik ile alakalı bazı hatalar yapar. Hatta kusursuz cilde sahip olan insanlar bile bazı durumlarda sivilceleriyle akalalı sorunlar yaşadığını ve makyajlarını silmeden uyuduklarını söylerler. Yapılan bu ufak hatalar genellikle kısa vadede bir sorun oluşturmazken uzun vadede tekrarlanırsa etkisi yüzde görülür. Yapılan bu hatalar;

1-      Yüzdeki sivilce fark edildiği zaman insan kendisini tutamaz ve sıkar. Dermatologlar bu konudan sürekli bahsederler. Sivilceyi patlatmak uzun vadeli bir süreç içinde büyük sıkıntı ve izlere sebep olabilir. Sivilce sıkıldığı zaman gözeneği tıkayan madde dışarıya çıkar ancak büyük bir bölümü içeride kalır.

Bu uygulama tekrarlanacaksa, doğru yöntem ile yapılmalıdır. Sivilce ve siyah noktalar için özel yapılan metal çubuklardan alın. Aleti ve sivilceyi alkol yardımı ile temizleyin. Bundan sonra çıkıntıyı yumuşatmak için ılık su uygulaması yapın. Sonunda çıkarıcı alet deliği yardımıyla sivilceyi aynı hizada tutun ve aşağı doğru ittirin. Bu yöntem sadece ucu görülebilen siyah nokta ve sivilcelere karşı uygulanması gerekir. Deri kistlerde kullanılması daha kötü hale getirebilir. Ancak bu uygulamayı da yapmadan önce bir dermatologa gitmekte yarar vardır.

2-      Bacaklar tıraş edilirken tıraş kremi yerine vücut şampuanı veya sabun kullanmak.

Tıraş jeli ve kremleri, jiletin üzerinde kayabileceği sorunsuz bir cilt sağlayıp, cildi kızarmasını ve ufak kesilmeleri önler. Birçok sabunun paketinde nemlendirici yazmasına karşın, sabun cildi tıraş esnasında koruyamaz ve bu nedenle tıraştan sonra bacaklar pul haline gelir.

Kadınların kesinlikle özel tıraş kremi kullanması gerekir. Ancak erkek tıraş kremi kullanmayın. Kadın tıraş kremi cildi dinlendirir ve nemlendirir. Bu sayede yaralanma ve pullanmaya karşı korur.

3-      Sigara kullanılmamasına rağmen içenlerinde yanında duruyorsanız;

Başka bir insanın içtiği sigaradan çıkmasına karşın, sigara dumanı cildi kötü yönde etkiler. Sigara dumanında yer alan kimyasallar cilt gözeneklerine direk nüfus eder.

Sigarasız ortamlarda durmaya çalışın ancak kendinizi sigara dumanının bol olduğu bir alanda bulursanız içenlerden uzak durun ve havalandırması iyi olan bir yerde oturun.

4-      Cilt her gün, bazen, günde 2 defa pelin işlemi yapıyorsanız;

Peeling ölü hücrelerin atılması sayesinde cilt için faydalı olabilir. Fakat birçoğu kesinlikle fayda sağlama yerine zarar vermektedir. Birçok kadın baştan aşağı keselenir, gün içerisinde kimyasal bir dökücü görevi olan AHA içeren losyon tercih eder ve gece retinoid türü kremler sürer.

Cilt sağlığı ve bakımı için kendinizi günde en çok 2 uygulama kullanacak türde sınır koyun. Aynı gün içinde hem peeling etkisi veren krem, hem kese hem de retinoid kullanmayın ve kullanılanların içeriğine dikkat edin.