Çipli pasaport, Elektronik pasaport, biyo metrik pasaportta denilmektedir bu pasaportlara. Çıktığı günden beri değişik isimler ile adlandırılmaktadır. Ançak daha önce kullanmış olduğumuz pasaportlardan bu pasaportlarımızdan ayıran en önemli özellik bu pasaportlarımızın biyometrik veriler içermesidir.

Vatandaşlarımızın fotoğrafı bulunduğu ana sayfada ve yine bunun yanında genelde arka kapağında yer alınması özelliği ile bir çip içermesi. Bu çipe şahsın parmak izi, şahsın fotoğrafı, şahsın kimlik bilgileri kayıt edilir. Ançak bunlar ülkenin kendi kullanıla bildiği kadar kullanıla bilir bir özelliktir. Dolayısı ile bunların tamamı o çipte yer alıyor ve var anlamına gelmiyor. Bunda en önemli özellik bütün hudut kapılarında yer alan hem ülkemizde hem uluslar arası alanda MRZ cihazı denilen bir cihaz var ve bu cihaza konulduğunda çok kolay ve hızlı bir şekilde okunmasını sağlıyor bu pasaport. Bu demek hudut kapılarında çok rahat hızlı bir şekilde giriş çıkış işlemlerinizi yapa bilmeniz demektir.

Çipli pasaportlar ilk uygulamaya geçtiği zaman genel beklenti bunların bir kart şeklinde olmasıdı ama malumunuz o ki bir çok ülkeden vize almak gerekiyor. Vizelerin bir yere taktik edilmesi gerekiyor bunun içinde pasaportların cüzdan defter şeklinde olması bir zorunluluk ki zaten tüm dünya ülkeleride bunu bu şekilde kullanıyor.