Kış döneminde üst solunum yolu enfeksiyonları olarak isimlendirilen; soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı ve alt solunum yolu enfeksiyonları adı verilen gırtlak iltihabı, nefes borusu kapakçığı iltihabı, zatürree, bronşit en çok görülen çocuk hastalıkları arasındadır. Bunların haricinde ishal problemi, idrar yolu enfeksiyonları ve alerjik rahatsızlıklar da artış görülür.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Nedenleri

Üst solunum yolu enfeksiyonlarına farklı virüs ve bakteriler sebep olur. Yapılan araştırmalara göre nedenlerin ortalama % 80-90’lık bir bölümü farklı virüslerin sebep olduğu belirlenmiştir. Virüsler, mikroskop ile görülemeyen, oldukça küçük organizmalardır ve antibiyotikten etkilenmezler. Virüslere göre daha az olmakla beraber, bakteriler de üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açar. Bakteriler, virüslere göre daha büyük organizmalardır. Sebep oldukları rahatsızlıklar antibiyotik sayesinde tedavi edilebilir. Bakteriler arasında en çok A grubu beta hemolitik streptokoklar etkiler.

Çocuklarda bağışıklık durumu, yaş ve derinde yer alan rahatsızlık ya da yapısal farklılık olması, alerjik rahatsızlıklara yatkınlık, kalabalık ortam, kötü beslenme, evde sigara içimi, mevsimsel değişmeler, psikolojik stres gibi sebepler rahatsızlıklar şiddetlenmesine yol açar.

Üst Solunum Yolu Hastalıkları Çocuklarda Neden Çok Görülür

Çocukluk döneminde en fazla görülen rahatsızlıklar üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bütün çocuklar senede 3-8 defa enfeksiyon geçirir. Okula giden çocuklarda bu sıklık daha çoktur. 6-7 Yaşlarının ardından solunum yolu enfeksiyonları görülme sıklığı azalır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Soğuk algınlığı durumu burun tıkanması, akması ve hapşırma ile başlar. Kuru öksürme, az ateş, iştahsızlık ve halsizlik diğer belirtileridir. Rahatsızlık genellikle 1 hafta içerisinde geçer. Bir ilaç tedavisine gerek duyulmaz. Grip rahatsızlığında ani gelen ateş, kas-eklem ağrısı, halsizlik, baş ağrısı, bulantı ve kusma meydana gelir. Ateş ve ağrı için ilaç takviyesi alınabilir fakat aspirin kullanılmaması gerekir.

Bazı hallerde ve riski olan kişilerde özel tedaviler gerektiği için doktora danışmak gerekir. Bademcik iltihabında boğazda yanma, ağrı, yutkunmada zorluk, yüksek ateş ve lenf bezi büyümesi olabilir.