Dişler insanın en önemli parçalarından birisidir. Temizliğine ayrı bir özen göstermek gerekir. Dişler, gelişi güzel fırçalanmaz. Diş fırçalama hakkında bazı teknikler söz konusudur. Kurallara dikkat edilmezse diş etinde aşınma olabilir ve sağlıksız ağız meydana gelir. Böyle bir durum da vücudun bütün dengesini alt-üst edebilir.

Diş Fırçalama Teknikleri;

Orta sert bir diş fırçası üzerine, fırçayı herhangi bir şekilde ıslatmadan, bezelye tanesi büyüklüğünde diş macunu sıktıktan sonra üst çenenin arka bölümünden başlayarak fırçanın yarısı dişte, diğer yarısı ise diş etinde olmak üzere yavaş bir şekilde bastırılmadan fırçalama işlemi yapılması gerekir.

Fırçayı çok oynatmadan küçük dairesel hareketler çizip titreşim hareketleri uygulayabilirsiniz. Üst çeneden aşağı, alt çeneden yukarı hareketler ile dişler fırçalanabilir. Bunun ardından fırçayı bir boy büyülterek işlem yenilenir. Dişin bütün yüzeyi üzerinde aynı işlem tekrar tekrar yapılır ve fırçalama işlemi bu şekilde sona erer.

Güzel ve net bir diş temizliği için diş macunu ile birlikte diş ipi kullanmak gerekir. Diş ipinin girdiği aralara diş fırçası ile girmek mümkün değildir.

Diş fırçalama sabah kahvaltısından sonra ve akşam uyumadan önce günde 2 defa olmak üzere her gün tekrarlanması gerekir.

Diş Fırçalamanın Püf Noktaları

1- Diş fırçalanırken, fırçayı dişe fazla bastırmayın.

2- Sağlıklı olan diş etleri için sert fırça, kanayan diş etleri için ise yumuşak fırça tercih edilmelidir.

3- Fırçalama sırasında kan dolaşımına yardım edebilmek için diş etine masaj yapılabilir.

4- Diş macununu fazla kullanmamak gerekir.

5- Kendi kendinize diş beyazlatma yollarını denemeyin. Düzenli fırçalama sonunda diş rengi kendi normal haline gelir.