Dış gebeliğin en erken belirtisi adetin gecikmesidir. Mide bulanması ve kusma gibi normal bir hamilelikte görülen belirtilerin tamamı dış gebelikte de görülmektedir. Bu durum hastaları yanıltabilir. Yapılacak olan tetkik ve tahlil sonucunda gebelik testi pozitif çıkar. Adedin gecikmesi sonucunda az oranda kanama meydana gelir.

Bu belirtilerin ardından henüz doktora başvurulmadıysa, karın ağrıması ve anormal kanamalar oluşabilir. Kişi bayılmak üzere olduğunu hissedebilir. İnsanda iç kanala belirmiş ve akut batın meydana gelir.

Dış Gebelik Nasıl Teşhis Edilir

Dış gebeliğin teşhis edilmesinde kullanılmakta olan yöntemlerden biri ultrasondur. Vajinanın görüntülenmesi ile hamilelik kesesinin gerçekleşmediği görülür. Bununla birlikte tüplerin civarında bir kitle bulunur. Karın civarında kanama meydana gelebilir.

Tanıda tercih edilen diğer yöntem ise beta HcG oranının ölçülmesidir. Bu ölçme kişiden kan alınıp yapılmaktadır. Bu maddenin oranı belli bir değerin üzerinde ise dış gebelik tanısı konmaktadır.

Dış Gebelik Tedavisi

Dış gebelik oluşan hastaların bir bölümüne acil müdahale gerekmektedir. Hasta hemen ameliyata alınabilir. İç kanamanın gerçekleştiği durumlarda kişiye sıvı ve kan verilmektedir. Kanama durdurulmaya çalışılır. Ameliyatın ardından gebelik maddesi tüpten çıkartılır. Laparoskopi acil müdahale gereği olmayan durumlarda yapılır ve bu şekilde tüpteki hasar önlenir ya da yok edilir.

Diğer tedavi yolu ise ilaç tedavisidir. Bu genellikle erken tanı konulan, kanaması bulunmayan kişilere yapılır. Kadına verilen ilaçlar ile hamilelik bitirilir. Bu hastalar sürekli olarak kontrol altına tutulmaktadır.