Kadın yumurtası erkek spermi ile birleşir ve rahmin dışındaki dokulara yerleşir ve orada gelişirse bu duruma dış gebelik adı verilir. Tüpler, rahim ağzı, yumurtalık ve karın içi dış gebeliğin gerçekleştiği yerlerdir. Bunların içinde en fazla kadının tüplerine yerleşen dış gebelik görülmektedir. Bazı durumlarda dış gebelik ile beraber normal bir gebelik de gerçekleşebilir.

Çok tehlikeli bir problem olan dış gebelikte, bebek kaybedilir. Anne yaşamı tehlikeye girer ancak tedavi yöntemlerinin gelişmesi ve bu sorunun erken dönemde bulunmasıyla sorun aşılabilir. Erken tanının konması ile kadınların tüpleri korunur ve tedavi daha kolay bir şekilde yapılır. Eğer kadının adet kanaması gecikiyorsa doktora gitmesi gerekir. Çünkü hem normal hamilelikte hem de dış gebelikte adet kanaması geç olur ve gebelik testi pozitif çıkar. Bu nedenle adet gecikmesinin nedeni araştırılması gerekir.

Dış Gebelik Nedenleri

Kadında folip tüpleri tıkanır veya hareket kısıtlandığı zaman bu durumda dış gebelik gerçekleşir. Dış gebeliğin en fazla görülen sebep geçirilen genital enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonların sonucunda tüplerde zararlar oluşur. Bununla beraber enfeksiyon arttıkça, enfeksiyonun ağırlığına göre, tüpün içerisi ve dış bölümünde yapışma meydana gelir. Bu durum da tüpün tıkanmasına ve yapı bozulmasına sebep olur. Sonuç olarak spermler tüpün kanalından geçmez ve kısırlık meydana gelir. Sperm geçse dahi bu dış gebelik tehlikesi vardır.

Cerrahi işlemler de dış gebeliğe neden olabilir. Rahim ya da yumurtalık ameliyatı, daha önce yaşanılan dış gebeliklerde ya da bu nedenle ameliyat olan kadınlarda, apandisit ameliyatı sonucunda dış gebelik olabilir. Bununla birlikte tüplerde doğuştan gelen anormallikler dış gebeliğe sebep olan durumlar arasındadır.

Bunların haricinde rahim içi araç kullanımı da risk faktörlerinden birisdir. Bunlar hamile kalma ihtimalini azaltır. Ancak bu insanlar hamile kalırsa, bunun dış gebelik olma ihtimali çok yüksektir. Sigara içilmesi ve bazı doğum kontrol hapları dış gebeliğe sebep olan faktörler içerisindedir.