Diş çürüğü genellikle fazla koyu renklenme ile beraber meydana gelen oyuklar olarak görülür. Engellenebilir bir rahatsızlık olmasına karşın dünyada diş çürüğü ile karşılaşmayan insan çok azdır.

Dişler Neden Çürür

Ağızda yer alan bakterilerden meydana gelen bakteri plağı, unlu ve şekerli yiyeceklerin ağızda kalmış olan artıklarından asit oluşturabilir. Söz konusu asitler, dişlerin mineral doksunu çözüp diş minesinin bozulmasına ve sonuç olarak diş çürüğünün başlamasına ve diş doktorlarının kavite adı verdikleri oyuklara yol açmaktadır.

Uzun seneler, sebebi bilinmeyen bir rahatsızlık olarak görülen diş çürüğü günümüzde birçok sebebe bağlı bir rahatsızlık olduğu anlaşılmıştır. Diş çürümesinin başlıca 3 nedeni vardır. Bunlar;

1-      Bakteri plakları

2-      Karbonhidratlı gıdalar ( şekerli ve unlu gıdalar gibi )

3-      Bünyesel durumlar ( diş yağısı, tükürük bileşimi gibi )

Diş sağlığı dengeli olan bir insanda bu durumlardan birisinde farklılık yaşanırsa çürük problemi boy gösterir.

Çürük Belirtileri Nelerdir

Oyulan ve çürük olan bir diş, koyu renkli olan boşluğu ile kolay bir şekilde anlaşılır. Ancak bazen çürük çukuru gizli olur ve diş doktoru sadece diş röntgeni gibi aletler ile teşhis koyabilir.

Çürükler genellikle, diş tümsekciklerinin birbiri ile kesişmiş olduğu yerde ya da dişin boyun bölümünde görülmektedir. İki dişin arasında kalmış olan gizli çürükler uzun süre anlaşılamaz.

Diş çürüğünde diş doktoruna başvurulmasını gerektiren en önemli belirti ağrı halidir. Ağrı durumu soğuk, sıcak, tatlı ya da ekşiden meydana gelir. Ağrı şiddeti insandan insana göre değişiklik gösterir ve neden yok olunca ağrıda son bulur.

Diş Çürüğü Nasıl İlerler

Çürük, her zaman diş yüzeyinde başlar ve ilerleyip dentin adı verilen tabakaya gider. Dentin, mineden daha çok organik madde içermektedir. Bu yüzden çürük bu tabakada daha fazla yayılıp dentini bir burgu gibi deler ancak çürüğün ilerleme hızı insandan insana ve dişten dişe farklılık göstermektedir.

Çürükten Nasıl Korunulur

Çürüklerden korunmak için yapılması gereken ilk şey diş doktoruna gitmek ve onun önerilerine uymaktır. Diş çürüğünden korunabilmek için aslında bir insanda kişisel irade olmalı ve her insanın sağlan diş ve sağlam ağzın getireceği rahatlığın bilincinde olması gerekmektedir.