Diyabet ( şeker hastalığı ) ile karşılaşan insanlarda ne yazık ki herhangi bir belirti olmaması söz konusu olabilir. Fakat yine de sizlere vereceğimiz belirtileri olan kişilerin, kesin teşhis için bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir. Şeker hastalarının kesin teşhisi için en az 8 saat aç kalmanın ardından kan oranına bakılması gerekir. Açlık kan şekeri oranı 126 mg/dl’den fazla ise şeker problemi var anlamına gerekir. Teşhisin kesinleşebilmesi için birkaç gün aradan sonra tekrar şekere bakılmalıdır.

Şeker Hastalığının Genel Belirtileri

1-      Sürekli idrara çıkma

2-      Fazla oranda susama

3-      Bulanık görme

4-      Acıkma hissi

5-      Mide bulanması

6-      Kusma

7-      Nefesin kötü kokması

8-      Sürekli oluşan idrar yolu enfeksiyonu

9-      Adet kesilmesi

10-  Yaraların geç iyileşmesi

11-  Kaşıntılı ve kuru deri oluşumu

12-  Beklenmeyen kilo kaybı

13-  Bitkinlik ve halsizlik hissi

Diyabet hastaların sürekli olarak idrara çıkma isteği vardır. Kan şekeri yükseldiği zaman böbrekler ememediği fazla şekeri atmaya uğraşırlar. Çoğunlukla 180 mg’a geldiği zaman idrarda şeker atılımı başlar. Uzun süredir diyabet olan kişilerde bu oran çok daha fazla artmadan idrar ile şeker çıkmayabilir.

İdrar ile atılan şeker, yanında suyun da atılmasına yol açar. Bu şekilde sıvı kaybı ve fazla susama hissi meydana gelir. Bu belirti genellikle diyabet hastaları tarafından sadece ağız kuruluğu olarak algılanabilmektedirBulanık görme problemi de susuzluk periyodu sırasında gözde şeker ve su oranının değişmesine bağlı olarak oluşur.

Hücre yakıt maddesi olan şekeri yeteri kadar alamadığı için bitkinlik ve halsizlik görülür. Bu enerjiyi yerine yeniden koyabilmek için vücuttaki birikmiş yağlar yakılmaya başlar ve bu şekilde kilo kaybı ve aşırı acıkma hissi meydana gelir. Yağ hücresi bozulup keton hale gelir ve bu ketonlar idrar yolu ile atılır. Kan şekeri oranı arttığı zaman deri enfeksiyonların da çoğalma olur. Şeker bakterilerin üremesi için uygum bir zemin hazırlar.

Fazla glikoz oranı sinirlerin zarar görmesine yol açıp geceleri ayak ağrıması ve kramplara yol açabilir. İnatçı hiperglisemi uzun süre içerisinde kalp-damar rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları ve görme sorunları gibi diyabet komplikasyonlarına sebep olabilir.