Doğum kontrol hapları, kadınların yumurtalığında üretilmekte olan östrojen ve progesteron hormonlarının, klinik ortamında üretilen türlerini içeren ve düzenli olarak alındığı zaman hamileliği karşı başarılı sonuçlar veren bir tür ilaçtır. Son dönemlerde gelişen ve gelişme aşamasında olan ülkelerde, insanların büyük bir kısmı istenilmeyen hamilelikleri önlemek için en basit yol olarak bu hapları görüyor. Doğum kontrol hapları, bir tek gebelik yönünden değil, kadın sağlığı için de etkili olan bir yoldur. Doğum kontrol hapları, bazı zamanlarda doktorlar tarafından tedavi için reçeteli olarak verilebilir.

Doğum Kontrol Haplarının Dış Etkileri;

1-   Adet kanaması; Doğum kontrol hapı alanlarda adet kanaması 28 günde 1 kere düzenli olur.

2-   Adet Kanaması Oranı; Kanama miktarı önceye göre daha az ve kısa sürer.

3-   Kansızlık Durumu; Kanama kısa ve az olduğu için kansızlık ihtimali azalır.

4-   Adet Sancısı; Adet ağrılarını maksimum derecede azaltır. Bazı durumlarda adet sancısı sebebiyle doktora gidenlere reçete verilebilir.

5-   Ovülasyon Ağrıları; Doğum kontrol hapı alan bayanlarda yumurtlama gerçekleşmediği için yumurtlama esnasında oluşan kasık ağrısı görülmez.

6-   Gerginlik Hissi; Bu haplar adet öncesi stres ve gerginliği alır.

7-   Göğüs Hassaslığı; Göğüste oluşan hassaslığı en aza indirir.

8-   Sivilce; Doğum kontrol hapının tercih eden kadınlarda cilt yağlanması ve sivilce çok az görülür.

9-   Tüylenme; Tüylenme en az oranda oluşur.

10-  Yumurtalık Kistleri; Doğum kontrol hapı alan bayanlarda yumurtalık kisti daha az görülmektedir.

11-  Yumurtalık Kanseri; Fazla yumurtlama yüzünden yumurtalık zarar görerek kansere sebep olabilir. Doğum kontrol hapı vücudu yumurtalık kanseri riskine karşı korumaktadır.

12-  Rahim Kanseri; Doğum kontrol hapı rahim kanseri karşı koruyucu bir özelliği vardır. 1 Senelik kullanımın ardından kanser olma ihtimali yüzde 50 azalır.