Dolgu, çürük yüzünden zarar gören dişe, normal görev ve görüntüsünü vermek için uygulanmakta olan bir yöntemdir. Diş doktoru size dolgu yaparken, öncelikle çürüyen diş dokusunu yok eder. Etkilenmekte olan bölgeyi temizler ve boşluğu dolgu malzemesi sayesinde doldurur.Bakterilerin yerleşebileceği boşlukları dolguyla kapatıp çürüğün artmasını önlemeye çalışır. Dolgu için tercih edilen malzemeler altın, porselen, kompoze reçine ve amalgamdır.

En İyi Dolgu Hangisidir;

Her insan için aynı dolgu türü uygun olmayabilir. Kişiye uygun doğru dolgu türünü, çürüğün büyüklüğü, belli maddelere karşı alerjinin olup olmaması, dolgunun yapılması gerekli olan bölge ve maliyeti belirlemektedir. Değişik malzeme türlerine göre;

Altın Dolgular; Laboratuarlarda siparişe göre yapılmaktadır ve yerine yapıştırılıp uygulanmaktadır. Altın inleyler, dişeti rahatsızlıkların karşı toleransı vardır ve 20 seneden fazla süre ile kullanılabilmektedir. Bu yüzden, birçok otoriteye göre, altını en kaliteli dolgu malzemesi olarak görülür. Bununla birlikte en pahalı olan seçimdir ve birden fazla seansta yapılır.

Gümüş dolgular; Aşınmaya karşı direnci olan dolgulardır ve altına oranla daha ucuz bir dolgu türüdür. Bununla birlikte, koyu renginden dolayı, porselen ya da diğer kompozit restorasyonlara oranla fark edilir özelliktedir ve özellikle ön dişler gibi görünen yerler için yapılması uygun olmaz.

Kompozit Reçine; Diş ile aynı rengi taşır ve bu yüzden doğal görünüm istendiği zaman tercih edilir. Malzemeler karıştırılır ve direk boşluk içerisine yerleştirilip burada sertleşmeye bırakılmaktadır. Kompozit, zaman sonra kırılarak aşındığı için büyük dolgular için ideal malzeme ile yapılmalıdır. Bununla birlikte kahve, çay ya da tütün nedeniyle lekelenebilir ve diğer dolgu türleri gibi uzun gitmez. Genel olarak 3-10 yıl kullanılabilir.

İnley ya da onley olarak bilinen porselen dolgular; Laboratuar ortamında siparişe göre yapılır ve sonradan dişe yapıştırılmaktadır. Diş rengine göre üretilebilir ve lekelenmelere karşı direnç gösterir. Porselen yenileme genel açıdan dişin büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Maliyeti altına yakındır.

Kırık ya da çürük olan dişin büyük bir kısmına hasar verildiyse kuron ya da kaplama önerilmektedir. Sinire giden çürük iki türde tedavi edilebilmektedir. Kanal tedavisi ya da pulpa kaplama ismi verilen prosedürdür.

Dolgu Nasıl Yapılır

Diş doktoru dolgu yapımına karar verdiği zaman, öncelikle çürük dokuyu yok eder, daha sonra etkilenmekte olan diğer bölgeleri temizler. Temizlenmekte olan boşluk daha sonra dolgu türlerinin birisi ile doldurulur.