Egzama rahatsız eden ve çirkin görüntü veren bir deri sorunudur ancak tehlikesi yoktur. Basit bir tedavi ile kontrol altına alınabilmektedir. Her 10 insandan birinin, hayatının bir evresinde egzama problemi geçirdiği saptanmıştır. Egzama kaşıntı oluşturmasının ve rahatsızlık vermesiyle birlikte, el, kol ve yüz gibi açıkta kalmış olan bölgelerde meydana getirdiği çirkin görüntüye sebep olur.

Egzama Nedenleri Nelerdir

Egzama genelde alerji sebebiyle meydana gelir fakat psikolojik sıkıntı da egzamaya sebep olabilir. Egzama bazı durumlarda da herhangi bir sebep yokken görülebilir. En fazla görülen egzama türü, alerjik kökenlidir. Tıpta atopik dermatit olan bu rahatsızlık genellikle astımlar ile ve saman nezlesi olan kişilerde görülür.

Egzama Belirtileri Nelerdir

Egzamada iltihap olan deride kızarma ve kaşıntı olur. Bununla birlikte kurur ve üzerinde sivilceye benzeyen sorunlar yer alır ve bazen su toplar. Egzama olan bölge kaşındığı zaman enfeksiyon yayılır, deride kanama olur ve iltihaplanarak ağrı meydana gelir. Çatlaklardan girmekte olan mikroplar bedene yayılabilir. Kaşınıp tahriş olan bir egzama bölgesi kişiye fazla rahatsızlık verebilir. Egzama önce yüz ve baş derisinde oluşabilir, sonra kol ve bacaklarda, özellikle derinin katlanmış olduğu ya da elbiselerin sürtünmüş olduğu bölgelerde çıkar.

Egzama Tedavisi

Egzamalı veya egzama geçiren insanların derisi fazla hassas olur. Bu yüzden tahriş eden maddelerden uzak durulması gerekir. Bu tarz maddeler ile çalışma durumdan kalan insanlar lastik eldiven ve yüz maskesi gibi basit önlemler alarak korunabilirler.

Egzamaya sebep olan alerjik maddesi bulunursa, hastanın o maddeden korunması yeterli olur. Egzamalı olan bebeğe, inek sütü veriliyorsa, inek sütünü keserek ya anne sütü ya da keçi sütü verilebilir.

Sebebi bulunmayan çocuk egzamalarındaysa çocuğun giysisinde yünlü kumaş kullanılmamalı, derisi korumaya yatkın ise fazla sık yıkanmadan uzak durulmalı, enfeksiyonları engellemek için hem kendini hem de çevresinin temizliğine özen gösterilmesi ve özel sabun kullanmak gerekebilir.

Egzama tedavisinde faydalanacak birçok ilaç bulunur. Çinko bileşenleri ve kortizon içeren deri merhemleri egzama olan yerlere doktor önerisine göre sürülebilir fakat söz konusu bu merhemler deriye tahriş edebileceği için uzun süre kullanılmaması gerekir. Ayrıca antihistminik merhem kaşıntı önlemek, üreli merhemler derinin su içeriğin artırıp egzamanın deriyi kurutarak çatlamasını engellemek, deriyi kurutarak çatlamasını önemek, astım tedavisinde tercih edilen sodyum kromoglikat ismi verilen madde içeren ilaçların alınması ile alerji önlenebilir.