Elektrokardiyografi, kalbin çalışma düzeni ile alakalı bilgileri verir. Kalpte meydana gelen elektrik akımı ekg aleti ile bulunur.

Kalp elektriksel aktivitesi deriye yerleştirilmekte olan metal diskler ile ölçülür. Elektrotlar hastanın göğüs bölümüne, koluna ve bacaklarına yerleştirilir. Elektrotlar, elektriksel aktiviteyi kağıt üstündeki şekle dönüştürmekte olan cihaza bağlanır. Kâğıt üstündeki belirtiler doktor tarafından değerlendirilir. EKG, kalp büyümesi, genişlemesi, kalbe gitmekte olan kan oranındaki azalma, yeni ya da eski kalp sorunları, kalp ritim sorunları, farkı kalp ve kalbi sarmakta olan zar rahatsızlıkları hakkında bilgiler verir.

EKG genelde, göğüs ağrısı ile doktora giden hastalarda kalp krizi teşhisi koymak, düzenli ya da düzensiz kalp ritim bozukluğunu ortaya çıkartmak, efor testi esnasında kalbin elektriksel aktivitesini kayıt etmek, kalbi etkileyen farklı ilaçların etkinliğini ya da yan etkisini ve mekanik aletlerin görevlerini değerlendirmek için yapılır.

Kalp rahatsızlığı şikâyeti bulunan insanların ya da kalp rahatsızlığı yönünden risk taşımakta olan hastaların değerlendirilmesi için EKG testi yapılır.

EKG Testi Nasıl Yapılır

EKG aleti her yere götürülebilir, bu yüzden de her yerde bu test yapılabilir. EKG çekilebilmesi için hastanın özel hazırlanmasına gerek olmaz. Ağrılı ya da hasta yönünden rahatsız eden bir uygulama değildir. EKG çekimi esnasında hasta muayene masasında ya da yatakta sırt üzeri yatar. Hastanın boynundaki, kol ve bileğindeki takılar çıkartılır. Hastanın bel üst bölgesi, ayak ve el bilekleri açılır. Çorap var ise çıkartılmalı ya da bilekleri ortaya çıkartacak şekilde sıyrılması gerekir.

Elektrot diskleri kol, bacak ve göğsün ön kısmına yerleştirilir. Özel EKG jeli ya da alkollü pamuk deriyle elektrotlar arasında kaydın daha iyi olabilmesi için sürülmektedir. Çekim esnasında hasta hareket etmemeli ya da konuşmaması gerekir. EKG genelde 5-10 dakika içinde çekilir. Bu işlem sırasında hasta hiçbir şekilde ağrı hissetmez. Elektrotlar ya da iletici jel ilk kullanıldığı zaman soğukluk hissi oluşturabilir. Elektrotların yerleştirilmiş olduğu yerlerde kızarma ya da hafif bir ağrı olabilir.

EKG Nasıl Çekilir

EKG çekilmesi için göğüs kafesinin farklı bölgeleriyle el ve ayak bileklerine elektrot adı verilen ufak metal plaklar konur. EKG için bu bölgelerin yetersiz kaldığı durumda direk nefes borusu içerisine bir elektrot yerleştirilebilir. Elektrotların vücuda yapıştırılacağı bölgeye elektrik akımını ileten jel sürülmektedir. Elektrotlar kalbin toplam elektriksel etkinliğini belli bir zamanda vücudun farklı bölgelerindeki yansımasının kaybedilmesini sağlamaktadır.

EKG kayıt kalbin elektriksel etkinliğine bağlı olarak meydana gelen akımların farklı elektrot çiftleri sayesinde bulunup grafik şeklinde kağıt üstüne aktarılmasıdır.