Burun estetiği uygulaması ülkemizde en fazla tercih edilen estetik ameliyatlardan birisidir. Estetik söz konusu olduğu zaman insanın aklına ilk bayanlar gelir.

Yüz ve vücut ile alakalı diğer estetik uygulamaları için bu durum geçerlidir. Fakat burun işin içine girdiği zaman bu durum değişir. Çünkü burun estetiği yaptırmakta olan kişilere bakıldığı zaman erkek kadın oranı hemen hemen birbirine eşit çıkıyor.

Her şeyden önce burun nefes almayı gerçekleştiren ve sağlıkla birebir alakalı olan bir organdır. Bununla birlikte dış görüntü için de ön plana çıkan yüzde yer alan bir organdır. Burun şekli insanın ifadesini ciddi açıdan değiştiren bir şeydir. Örnek verecek olursak, kemerli ve ucu sarkmış olan bir burun insanı yorgun, rahat ve gergin gösterebilir.

Burun estetiği için estetik uzmanlarına başvuran kişilerin ortalama yüzde 25’ i sadece burun tıkanması, yüzde 25’ sadece estetik amaçlarla ve yüzde 50’si de hem görüntü hem de fonksiyonel nedenler ile başvuruyorlar.

Erkeklere burun estetiği yapılırken en fazla dikkat edilmesi gereken en önemli konu erkeğe bayan burnu yapılmamasıdır. Çünkü bayan ve erkete güzellik kavramı görecelidir. Bayanlarda, burun sırtını az oranda kavisli, burun ucunu dudak ile oluşturduğu açıyı 90 derece üstünde yapmak gerekir. Kısacası hafif oyuk ve kalkık olan burun ideal bir bayan burnu anlamına gelir.

İdeal erkek burnu özellikleri ise; burun sırtı düz olmalı, oyuk olmaması gerekir. Burun ucunun dudak ile oluşturduğu açı 90 derece olması gerekir. Daha kalkık olduğunda erkeğe kadınsı bir görünüm verir. Bu durum da erkeği aşırı derecede rahatsız eder. Erkek hastalara erkeksi yüz özelliğini koruyan biçimde sadece eğrilik, kemer ve burun ucu sarkması düzeltilen bir burun yapılması gerekir.

Burun fazla büyük, kaba ve kemerli görülüyorsa ya da eğrilik nedeniyle burun tıkanması sorunu gerçekleşiyorsa estetik burun ameliyatıyla yüze uygun, düzgün ve erkeksi bir burun istemeniz gerekir.