Fıtık iki türde insanın karşısına çıkar. En fazla karında görülmektedir. Fakat bazı insanlarda fıtığa karşı yatkınlık oluşturan doğuştan gelen bir zayıflık bulunur.

Fıtık, iç organın normal şartlarda içerisinde yer aldığı beden kısmındaki zayıf noktadan dışarı çıkması durumudur. İki tür olabilir. Bunlar iç fıtık ve dış fıtıktır. Dış fıtıkta bedende meydana gelen çıkıntı kolay bir şekilde anlaşılabilir. İç fıtıkta ise diyaframın zayıf olmasından dolayı meydana gelir.

Fıtık en fazla karında meydana gelen bir sorundur. Bunlar yerine göre kasık fıtığı ya da femoral fıtık adı verilebilir. Bunlarla birlikte göbek civarında, karının orta kısmındaki üstünde ve ya arka kısmında görülmeyen fıtıklar meydana gelebilir. Kasların tamamen kaynamadığı ameliyat izleri nedeniyle de fıtık meydana gelebilir.

Fıtık birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Bazı insanlarda fıtığa karşı bir yatkınlık söz konusu olan doğuştan bir zayıflık bulunur. En fazla görülen fıtık türü olan kasık fıtığı erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür ve erbezini beslemekte olan kan damarlarının kas arasından geçtiği noktada zayıflıktan dolayı oluşur.

Midenin üst bölümünün, diyaframda, yemek borusunun geçmiş olduğu delikten göğsün boşluğuna geçmesi bayanlarda çok fazla görülür ve özellikle hamilelik esnasında karın iç basıcının çoğalması ile meydana gelir.

Ağır kaldırılması sonucuyla meydana gelen kasık fıtığı, ani bir şekilde oluşur. Hasta insan, kasığında ani bir gevşeme, gevşemeden sonra ağrı hissetmektedir. Bu durum çok kısa sürer ve hasta kasığında oluşan çıkıntıyı görür. Çıkıntı genelde yumuşaktır ve öksürme sırasında şişer, yatıldığı zaman kaybolur. Fıtık fazla büyüme gösterirse erbezi torbalarına da inebilir. Bu tür fıtıklar, herhangi bir belirti oluşturmadan önce büyük boyutlara gelebilir. Sürekli ağır kaldırma gerektiren işlerde ise hem rahatsızlık oluşturur hem de çalışmayı aksatmaktadır.

Fıtık Belirtileri

Bazı zamanlarda fıtık çok yavaş gelişebilir. Kişi öncelikle karnının alt bölümünde şişlik fark eder. Göğüs boşluğuna açıldığı için göz ile görülmeyen diyafram fıtığı, kendini sindirim problemler ile belli etmektedir.

Yemek borusunun mideyle birleşmiş olduğu alt ucunda, besinlerin mideye gitmesine izin vererek geriye gelmesini önleyen bir yapı vardır. Diyafram fıtığı probleminde bu yapı görevini kaybeder ve besinlerle mide asidi mideden yemek borusuna gider ve yemek borusu mide asidine dayanıklı olmadığı için kısa bir süre içinde iltihaplanma olur.