Meme büyütme ameliyatı, ülkemizde hem plastik cerrahi hem de göğüs estetiği ameliyatları arasında en fazla tercih edilen estetik operasyonlardan birisidir. Çok yaygın olarak yapılma sebeplerinden biri, kadınlar içerisinde göğüslerin normal büyüklüğe gelmemesi en fazla görülen sorun olması, diğeri ise göğüs büyütme operasyonu sonucunun gerek hasta gerek estetik cerrahi uzmanı yönünden memnuniyet düzeyi yüksek bir biçimde, soruna en iyi, kesin ve kalıcı çözüm sunuyor olmasıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Kimlere Yapılır

Göğsü yeterli büyüklüğü gelmeyen kadınların büyük bir kısmı, bu durumu gerek estetik, gerek psikolojik sorun haline getirip çözüm arayışına girer. Memeler ergenlik döneminde büyümekte olan organlardır. Ergenlik döneminden sonra büyüme ve şekillenmesi yavaşlar ve zaman içerisinde son halini alır. Genetik veya hormonal nedenler yüzünden meme gelişimi yeterli orana gelmeyen bayanlar, estetik olarak istedikleri fizik hale göğüs büyütme ameliyatı ile kavuşabilir.

Az da olsa göğüslerde tek taraflı gelişi sorunu da olabilir. Memelerin birisi yeterli büyüklüğe gelip diğerinin büyümesi geri kalarak asimetrik görüntülü göğüs yapısı göğsün estetiğini kötü yönde etkiler. Diğer yandan ise gebelik, kadınların vücut yapısının büyük oranda değişmesine neden olan büyük bir etkendir. Doğumun ardından hacim kaybıyla birlikte küçülmekte olan göğsü büyütebilmek için meme büyütme ameliyatı yapılmaktadır.

Gebelikten sonra göğüslerin yıpranmasına bağlı olarak gevşeme ve sarkma söz konusu ise meme büyütme estetiğiyle beraber göğüs dikleştirme operasyonları da birlikte yapılabilir. Sarkan göğüslerde iki ameliyatın beraber yapılması gerekmektedir. Yalnız başına silikonla meme büyütme işlemi orta ve ileri derecede bulunan sarkmaları gidermede yetersizdir.

Göğüs büyütme ameliyatı, hangi nedenden olursa olsun, göğüslerin küçük olmasından şikayet eden, göğüs gelişimi tamamlanmış ve genel sağlık durumu iyi olan kadınlar için ideal bir çözüm yoludur.

İdeal Göğüs Ölçüleri

Göğüs estetiği için ideal göğüs büyüklüğünün standardı yoktur. Her kadının beden ölçüleri farklı olabildiği için, göğüs ölçüsü de değişiklik gösterir. Göğüslerin büyüklüğü, beden ölçüsü dikkate alınıp karar verilmektedir. İdeal sayılmakta olan meme büyüklüğü, kendisini ortaya çıkartacak kadar büyük, bedenden dışarıya taşmayacak kadar küçük olmalı ve bununla birlikte doğal görüntüsü olmalı.