Kalp basıncı, damarda bulunan kanın damar duvarına yapmış olduğu basınç olarak tanımlanır. Bu basınç kalbin 1 dakika içerisinde vücutta döndürmüş olduğu toplam kan oranıyla ve damardaki esneklik ile ilgili olarak değişir. Genel olarak tansiyon diastolik ve sistolik tansiyon olarak gösterilir.

Sistolik tansiyon kalbin kanı ilk pompalama sırasında kasıldığı zamanda damarda meydana getirdiği basınç oranıdır. Söylenirken 12/8 dendiği zaman, örneğin birinci söylenen sistolik kan basıncı, ikinci ise diastolik kan basıncıdır. Diastolik kan basıncı kalbin kan pompalamasından sonra gevşemesi ve vücudu dolaşarak geriye dönmekte olan kanın kalbe girdiği ana denk gelmektedir ve bu durumda basın daha düşük olur.

Normal Kan Basıncı Nasıl Sağlanır

Normal kan basıncı düştüğü ya da yükseldiği zaman bu durumu algılamakta olan vücut reseptörleri vardır. Bunlar kalpte ufak arteriollerde, toplardamarda ve böbrekte bulunurlar. Bu bölgelerde yer alan alıcılar kan basıcını algılamasından sonra algıladığı farklı mekanizmalar ile kan basıcını düşürmeye ya da alçaltmaya çalışır. Genel açıdan düşün tansiyonu yükseltebilmek için vücudun sahip olmuş olduğu mekanizmalar şu şekildedir;

1-      Kalbin attığı kan oranının artması. Bu kalp hızını artırıp da sağlanabilir. Damara giden toplan kan oranının artırmaya çalışmak ufak arterlerde, atardamardaki direnci çoğaltıp kan basıncı yükseltilmeye çalışılabilir.

2-      Toplardamardaki kasılma ve gevşemelerdir. Toplardamarda gevşemeler ile daha çok kan bu bölgede göl oluşturur ve bu şekilde kan basıncı azalır. Diğer taraftan toplardamarlar kendisini daha çok daraltırsa bu zamanda dolaşımdaki ve kalbe gitmekte olan kan oranı artacağı için tansiyon bu şekilde yükseltilmeye çalışır.

3-      Toplardamar haricinde atardamarın ufak olanları arteriolleri yine bu şekilde genişleyebilir ve daralabilir. Bu şekilde tansiyon ayarlanmaya çalışır.

Düşük Kan Basıncı Vücut İçin Kötü Müdür?

İnsanlar ne kadar tansiyonları düşük olursa belirti olmadığı zaman yakınma olmadığı sürece daha düşük gelç, daha düşük böbrek rahatsızlıkları ve kalp rahatsızlıklarına sahip olurlar. Sürekli spor yapanlar, ideal kiloda olanlar ve sigara içmeyen insanlar genellikle düşük kan basıncına sahiptir.

Düşük Kan Basıncı Belirtileri

Düşük kan basıncı hayatı organlara giden kan oranını azaltır. Bu organlardan birisi de beyindir. Beyne gitmekte olan kan miktarı azaldığı zaman baş dönmesi, sersemleme ve baygınlık meydana gelir. İnsanlar yatar halden oturur duruma ya da ayakta durma pozisyonuna geçtikleri zaman bu sorunları daha belirgin bir şekilde hissederler. Düşün tansiyonda ayağa kalkmak bu insanlardaki tansiyonu daha da düşürür.

Düşük kan basıncı kalbe gitmekte olan kan oranını da azaltır. Kalbi beslemekte olan koroner arterlerdeki kan azalması ihtimali altında olan insanlarda kalp krizi riski ortaya çıkabilir.

Böbreklerde uzun süre düşük kan basıncıyla karşı karşıya kalırlarsa, süzme görevleri kalıcı olarak bozulabilir ve insanda böbrek yetmezliği ortaya çıkabilir.