Hisse senedi satın almak için ilk önce o hisse senedinin organize piyasada işlem görmesi gerekiyor. Bunun sağlanması içinde belli SPK kurallarına uyum sağlamış olması gerekiyor.

Var olan Türkiyede mevcut Bankalar ve aracı kurumlar aracılığı ila organize piyasalara bağlanması ve bu hisselerin alınıp satılması ile alakalı. Bir yatırımcının tek yapması gereken kendi bankası veya aracı kurumundan bu hisseleri almak veya satmak adına aracı kurumuna emir vermesi ile alakalı. Bir yatırımcının hisse senedi almaya veya satmaya karar verme aşamaları o yatırımcının nasıl yatırım yapması ila alakalıdır. IMKB’de 300 den fazla hisse senedi var bunun anlamı 300 den fazla şirketlerin payları ortaklıkları satılıyor. Bir yatırımcı eğer bir hisse senedi almak istiyorsa önce hangi sektörde yatırım yapmaya karar verdiğine karar vericek. Yada bunu bir yatırım danışmanı ile konuşacak, almak istediği hissede aracı kurumlar ve bankalar arasında herhangi bir yerde hesabı olarak bu işlemi yapa bilecek ve aldığı hisseleri o şirkete bir küçük ortak olucak. Bu süreç içerisinde yaptığı yatırım, hangi hisseyi almak istediği, o hissenin değeri, acaba iyi bir şirketmi alıyor? veya iyi bir fiyattanmı alıyor? soruları tamamen zaten o hisseden ilerki dönemlerde para kazanıp kazanmıyacağının sonucu bu soruların içerisinden geçiyor.

Bir hisseye yatırım yapıyorsanız belli bir format belli bir modelde olmanızda fayda var. Ne yaptığınızı biliyor olmanız gerek, genelde acemi yatırımcı hisse senetlerinde kaybeder. İyi yatırımcı kazanır diye bir beklenti veya sonuç çıkmıştır bu işin içerisinde. Aslında bize göre eğitimli her yatırımcı ve ne yaptığını bilen her yatırımcı bu tür piyasalarda hisse senedi piyasalarında para kazanması çok muhtemeldir. Sadece ne yaptığını, hangi ürünü nerden aldığını, hangi fiyat değerlendirmesinde aldığını, o hissenin gerçekte ne değer ede bileceğini bilme ihtimali hem mümkün hemde yatırımcı danışmanlarına sorarak bu tür değerleri öğrenmesi muhtemeldir.