Hisse senedi alım ve satımları IMKB’de organize borsa tarafından yapılmakta, bu borsada SPK tarafından denetlenmektedir.

Yani bir hissenin fiyatının belirleyicisi ona olan arz ile talepte olmasına rağmen kontrol ve denetimi IMKB ve SPK tarafından yapılmakta. O yüzden alımın ve satımında ki fiyatlamaların güvenli olduğunun herkesin bilmesinde  fayda var. Bir hisse senedinin alınıp satılmasını yapa bilmesi için yatırımcının mutlaka bir banka yada aracı kurumla bir ilişkiye girmesi ve kendine hesap açması gerekiyor. Türkiyede ki format’ta genellikle bir hisse senedini satmadan önce almanız gerekiyor. Bir hisse senedine önece sahip oluyorsunuz o hisse senedi aldığınız fiyattan daha yukarıya çıkarsa onu sata biliyorsunuz. Bu size kar sağlıyor veya aldığınız fiyattan daha aşağıya satarsanız bu size bir zarar getiriyor. Bun alıp satarken ki fiyatlama, tamamen IMKB’ de bulunan bir fiyatlama, arz talep ile alakalı bir fiyatlama ve otomatik yapılan bir fiyatlama. Bu fiyatın ben ucuza aldım veya o anda ben çok kötü fiyata aldım diye bir durum yok, tamamen piyasanın şartları ile alakalı bir fiyatlama ve organize bir borsa tarafından yapılan  her zaman o fiyatın karşılığı olan bir piyasadayız.

Eğer aldığınız bir hisseyi aldığınız anda belli noktalar sizin için önemli noktalar ise diyelim ki bunu 3 tl den aldınız 5 tl den satmayı hedeflediniz ve o hisse senedi 5 tl ye geldiğinde satıyorsanız bizce en iyi çıkış noktası odur. Bundan ötesi birazcık çok bilinmeyeni bilmeye çalışmak gibi oluyor. Çünkü bu 3 tl lik hissenin 13 tl de olma ihtimali var 0 tl olma ihtimalide vardır. Mühim olan sizin nasıl bir amaçla hangi modelle hangi yatırım stratejisi ile bu ürünü aldığınızı bilmenizdir.