Kayıp edilen dişin yerine tedavi için ilave edilen ve organizma için hiçbir şekilde yan etkisi bulunmayan, titanyum metalden yapılan; vida, plak ve çivilere İmplant ismi verilir. Eksik olan diş ya da dişler yerine bir veya daha fazla implantın yerleştirilmesi uygulamasına implantasyon ismi verilir. Diş hekimliği alanında tercih edilen implantlar; vida ya da silindir tarzındadır. Ortalama diş kökü boyutunda ve 3.5-4 mm çapında olur. İmplant yerine konulan eksik olan doğal dişlerin görevlerini görürler.

İmplantlar Neden Titanyum’dur

Son dönemlerde İmplant materyali olarak en çok kullanılmakta olan metal türü titanyumdur. Titanyum, doku uyumu iyi olan, senelerdir tıp sektörünün birçok bölümünde güven ile tercih edilmekte olan metal türüdür. Silindir ve ya vida şekline getirilebilen titanyum, özel bazı işlemlerden geçtikten sonra dental İmplant olarak kullanılmaya hazır bir hale getirilir. Yapılan bu işlem implantın kalitesini gösterir.

İmplant Hangi Durumlarda Yapılır

1-      Dişsiz üst ve alt çenelerde; fazla kemik erimesiyle kişinin protezini kullanamadığı durumlarda İmplant yapılabilir. Protez ilave edilen implantların üstüne oturtulup tutuculuğun daha iyi olması sağlanır.

2-      Büyük azı dişinin kaybedilmesi, arka bölge dişsiz ise; Kişilere takılıp çıkartılabilen parsiyel protezin yerine, takılacak olan birkaç İmplantla sabit köprü uygulanabilir.

3-      Tek diş Kaybı Halinde; Kaybedilen dişin her iki tarafında dişler korunup, bu diş yerine bir İmplant yerleştirilebilir.

4-      Uzun Dişsiz Olan Boşluklar; Sabit köprü uygulandığı zaman köprü gövdesinin uzun olması problem oluşturacağı için dişsiz olan bölgeye yapılacak bir ya da birkaç İmplant sayesinde köprü desteği ve dayanıklılık artar.

İmplant Tedavisi İçin Kimler Uygundur

1-      Ağız hijyenini sağlayabilen,

2-      Normal yara iyileşme kapasitesi bulunan

3-      Yeterli oranda ya da yeterli orana gelebilecek potansiyelde sağlıklı kemik yapısı bulunan,

4-      İmplant uygulaması için bir sakınca oluşturmayan bazı rahatsızlıkları bulunmayan her insan İmplant tedavisine başvurabilir.

İmplant Tedavisinin Uygun Olmadığı Durumlar

Bir takım sistemik rahatsızlıklar ve ya farklı engellemeler sebebiyle İmplant uygulaması tercih edilmemektedir. Bunlar;

1-      Kalp rahatsızlığı olanlar,

2-      Kontrol dışı olan diyabet hastaları,

3-      Kan pıhtılaşması problemi bulunanlar,

4-      Çene kemik yapısının müsait olmaması ve ya yetersiz olması,

5-      Alkol ya da ilaca bağlı kişiler,

6-      Kişinin cerrahi işlemlerden korkmaması ve endişe duymaması

7-      Kişinin maddi durumunun iyi olması ( pahalı bir işlemdir )

İmplantın Yararları Nelerdir

Diş kaybı ya da oluşan travmalardan sonra, fizyolojik açıdan meydana gelen kemik erimesi, çene kemiğinin seviyesi ve hacminin azalmasına yol açmaktadır. Böyle bir durumda, yapılacak olan protezin işlevini tam anlamı ile yerine getirmesine engel olur. Bunun sonucunda ise çiğneme ve konuşmada sorunlar çıkması normal bir sonuçtur.

İmplant, rahat, sağlam ve güvenilir olan bir işlemdir. İmplantlar üstüne yapılacak olan protezler, gerçek dişin yerini alırken, en doğal yapıyı oluşturmaktadır. Eksik dişlerin tamamlanması süreci içerisinde, sağlıklı dişlere dokunulmaz. Bütün protezlere göre daha uzun ömürlüdür.

İmplant Hangi Yaşlarda Yapılır

Diş implantı her yaşa uygun bir uygulamadır. Sadece, genç bireylerde kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Bu gelişme dönemi kızlarda 16-17, erkeklerde 18 yaşına kadar gerçekleşir. Yetişkin insanlarda ise herhangi bir yaş sınırı yoktur. Genel sağlık şartları iyi olan her yaşta insana yapılabilir.

İmplant Başarı Oranı Nedir

İmplantın başarılı olması için kişinin genel sağlığının iyi olması, iyileşme potansiyeli bulunması, doğru teşhisin konması ve implantın bakım ve temizliğin doğru yapılması büyük önem taşır.