İstanbulda halk bu korkuya kapılmıştır, bir çok bilim adamları işte süpürtü dalgaları İstanbulda nerelere etkiler diye haritalarda çıkarılmıştır. Yapılan bütün çalışmalar İstanbul için bu yüksekliğin hiç bir zaman 3 metreyi geçmiyeceğini göstermektedir.

Şu anda zaten rüzgarlar ile oluşan marmaradaki dalga yükseklikleri 2 ila 3 metreye kadar dalgalar vardır. Adnan  menderes zamanında başlıyan deniz dolguları vardır İstanbulun kıyılarında ve bütün belediyelerde bu halen devam etmektedir. Ve deniz dolgularının zaten yüksekliği iki buçuk üç metredir onun için, marmarada ola bileçek bir depremde dahi oluşucak süpürtü dalgalarının yüksekliği onun arkasındaki evleri yıkacak kadar güçlü olmuyaçaktır.

Deniz kıyısında iseniz mutlaka depremden sonra bir süpürtü dalgası bir deprem dalgası gelicek diye bir olay söz konusu değildir. Kaldiki İstanbul için söylenen 10 metrelik tsunami yada süpürtü dalgaları hiçbir zaman olmamıştır. Ama İstanbulun dışında Ege adalarında ve Akdenizde İstanbuldan Marmara denizinden daha büyük süpürtülerin oluşu tarihsel verilerde vardır.

İstanbul Haritası