Kalp, kaslardan meydana gelen güçlü bir pompadır. Günde ortalama 1500 litre kanı vücuda pompalar. Kalp kasının görevini doğru ve tam bir şekilde yapması için, uygun oranda kan almasına ihtiyacı vardır.

Kalbin ihtiyacı olan kanı, kalp damarlarından alır. Kalp damar rahatsızlığı, kalp damarının kısmen daralması, hatta tıkanması sonucunda meydana gelir. Tıkanma sonucunda kalp yeteri kadar beslenemez, oksijensiz ve besinsiz kalır. Bu nedenle gerektiği gibi çalışmaz. Sonuç olarak anjina adı verilen göğüs ağrıları meydana gelir.

Kalp damarından birisi ya da birkaçı tamamen tıkandığı zaman, kalp krizi oluşabilir. Kalp krizi, kalp kasının zarar görmesine yol açar

Kalp Damarlarının Daralması Nedenleri

Kalp damarı kanın rahat bir şekilde akabileceği tüpe benzer. Damarın duvarları düz kastan meydana gelir ve elastik yapıdadır. Kalpteki kan damarı gençlik zamanlarından sonra yavaş bir şekilde yağlanır. Yaş ilerlediği zaman yağ damar duvarında birikir ve hasar oluşturur.

Damarlar kendisini iyileştirebilmek için bir takım maddeler salgılar. Bu şekilde damarlar daha kalın olur. Kanın içerisine yer alan kalsiyum ve protein gibi maddeler ve bazı hücreler gelerek bu bölgeye yapışırlar. Bu maddeler ve yağ birikintisi plaklarını meydana getirir. Oluşan plaklar büyür ve damarların daralmasına sebep olur.

Kalp Damar Hastalıkları Belirtileri Nelerdir.

En önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısı basınç hissi, acıma, yanma, batma ve rahatsızlık gibi birçok değişik şekilde tanımlanabilir. Mide yanması ya da hazımsızlık ile karıştırılabilir. Ağrı çoğunlukla göğüste hissedilir fakat sol omuz, kol, sırt, boyun ve çeneye yayılabilir.

Diğer Belirtileri;

1-      Nefes daralması

2-      Kalp hızının fazla olması

3-      Terleme

4-      Düzensiz kalp atışı

5-      Kusma hissi

6-      Baş dönmesi ve bitkinlik

Kalp Damar Hastalığı Risk Faktörleri

Kalp damar hastalığı için hiçbir zaman değişmeyecek bazı risk faktörleri bulunur. Bunlar cinsiyet, yaş, aile hikâyesi gibi faktörlerdir.

Değiştirilebilen risk faktörleri ise kan yağı seviyesinin yükselmesi ( kolesterol gibi ), yüksek kan basıncı, sigara içilmesi, yağlı gıdalar ile beslenmek, obezite, aktivite oranının fazla az olması, çok alkol tüketimi ve strestir.

1-      Sigara içilmesi, kalp-damar hastalığına yakalanma oranını 2 kat artırır. Pasif içiciliğin de aynı oranda etkisi bulunur.

2-      Obezite rahatsızlık riskini artırmaktadır. Özellikle yağın karın bölgesinde toplanmasıyla risk artar.

3-      Obezitenin var olması vücut kütle indeksine göre değerlendirilmektedir.

4-      Kan yağlarının fazla olması ve aşırı miktarda alkol alınması büyük bir risk faktörüdür.

5-      Beslenme bozukluğu; lifli gıdalar ile beslenmeme, E ve C vitaminlerinin alınmaması riski artırmaktadır.

6-      Şeker rahatsızlığı ve hiptiroidizm gibi rahatsızlıklar bu riski artırmaktadır.