Kalp krizi, kalbe giden kanın kesilmesiyle kalp dokusunun bir kısmının ölmesi durumudur. Kalbe kanın ulaşmasını sağlayan koroner damarlar zaman içerisinde yağ yüzünden tıkanır ve bu durum kalp krizine sebep olabilir. Kalp krizi özellikle gelişen modern ülkelerde en büyük ölüm sebepleri arasındadır. İlerleyen yaşlarda daha fazla görülen kalp krizi bazı durumlarda genç insanlarda da görülebilir.

Kalp krizi çok tehlikeli bir durumdur. Kalp krizi belirtileri dikkatli bir şekilde takip edilmesi ve doğru müdahale edilmesi, zamanında müdahale hayat kurtarır.

Kalp krizi geçiren bir kişiye yardımın en temel ve önemli kuralı, kişinin mümkün olduğunca hızlı bir biçimde en yakın sağlık merkezine ulaştırılmasıdır.

Kalp Krizinde İlk Yardım

1-   Kişinin kalp krizi geçirdiğine dair belirtiler ve şüphe varsa acilen 112 acil servis aranmalı ve ambulans çağrılmalıdır.

2-   Hasta kalp krizi sırasında sakinleştirilmeli ve solunumu takip altına alınmalıdır.

3-   Kişini vücudunu sıkan kıyafet varsa gevşetin ve kravat varsa çıkartın.

4-   Kalp üstündeki baskının azalması için kişiyi sırt üzer ve boynu desteklenecek bir şekilde yatırın veya oturtun.

5-   Hastanın sıcak tutulması büyük önem taşır.

6-   Kalp krizi geçirmiş olan insan, kalp rahatsızlığı yüzünden ilaç kullanıyorsa ilacını hemen verin. Kalp rahatsızlığı olan kişilerin kullanmış olduğu dil altı hapları yaşam kurtarabilir özelliktedir.

7-   Kişi kendindeyse ve aspirine alerjisi bulunmuyorsa çiğnenmesi için aspirin verebilirsiniz.