Romatizmanın kalp ve kapakçıklarda meydana getirdiği hasara bağlık, kalp ve kapakçıkta meydana gelen işlev bozukluğuna kalp romatizması ismi verilir.

Kalp Romatizması Nedenleri Nelerdir

Romatizma, tedavisi iyi yapılmayacak olursa; kalp içerisinde yer alan kapakçıklara yerleşir. Burada bahsedilmekte olan yaşlılık durumunda meydana gelen romatizma değil, genç yaşlarda karşılaşılan ve basit bir boğaz enfeksiyonla başlayan akut romatizmal ateş olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır.

Boğazda yerleşen mikroplar iyi bir şekilde tedavi edilmediği zaman vücut bu mikroplarla savaştığı zaman kalp ve böbreklere zarar verebilir. Özellikle kalp kapakçıkları sürekli bu rahatsızlığın etkisi altında kalabilir. Bu kapakçıklardan en çok mitral kapakçık etkilenir; daralır, büzüşür ve sertleşir.

Genellikle daha fazla kadınlarda görülmekte olan kalp romatizması sonucu meydana gelen rahatsızlığa mitral darlığı ya da mitral setenoz adı verilir. Kalp kapakçıklarından en fazla etkilenmekte olan ikinci kapak ise aort kapaktır. Bu kapakların biri ya da birden fazlasında daralma ya da yetmezlik ve her ikisi bir arada yer alabilir.

Kalp Romatizması Belirtileri Nelerdir

1-      Nefes darlığı sorunu

2-      Kuru öksürme

3-      Sürekli soğuk almak

4-      Vücudun bazı yerlerinde morarma

5-      El ve ayakların üşümesi

6-      Çabuk yorulma

Kalp Romatizması Tedavisi

Tedavi başarısını direk bir şekilde etkileyen en önemli unsur ve ilk şart erken teşhistir. Kalp romatizmasının en önemli tedavisi dinlenme ve vücudu yeni mikrobik enfeksiyonlara karşı korumaktır. Bu esnada vücutta yer alan streptokokların yol açtığı enfeksiyonu iyileştirebilmek için antibiyotik tedavisi de yapılır.

Kalp Romatizması Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler

Tedavi boyunca aspirin ve kortizon harici anti romatizmal ilaçlar ile birlikte koruyucu olarak depo-penisilin enjeksiyon uygulaması yapılması gerekir. Fakat ayda bir defa yapılan penisilin tedavisi başlamada önce kişiye kesinlikle test yaptırılması gerekir. Bunun haricinde çok az olarak kortizona da başvurmak gerekebilir.

Kalp romatizması eğer akut bir halde devam ediyorsa, doktor kortizon tedavisine gerek duyabilir. Yapılması gereken ilk şey dalında uzman olan bir doktora başvurmaktır. Kalp romatizması teşhisi konulmuş birçok insanın tedaviden uzak durması, problemin daha çok ilerlemesine ve aşılmayacak bir duruma gelmesine yol açar. Bunun için erken teşhis konulmuş ve tedaviye başlanmış insanların uzun seneler yaşamış olduğu göz önünde bulundurularak moralleri yüksek tutulması gerekir.

Rahatsızlığın akut döneminde tedavisi temel bir şekilde ilaçlar ile yapılırken, uzun sürede hastanın bu tür bir rahatsızlık yaşamış olduğunun biliniyor olması, özellikle bir tür kalp tutulumu tespit edildiyse ileri hayatında yakın takip altında olması büyük önem taşır. Kapak tutulumu olan hastalara rahatsızlığın şiddetine göre ekokardiyografi yapılıp takip edilmesi gerekir.