Süt ve Süt Ürünleri; Süt ve yoğurt yüksek oranda kaliteli protein, B vitamini, düşük oranda yağ, kalsiyum ve mineral içermektedir. Süt ve sütü ürünleri oldukça yararlı besinlerdir. Sütte farklı vitaminler, kalsiyum, bakır, madensel tuzlar ve bakır bulunur. Kalp sağlığı için önemlidir. Sindirim sistemini düzenli bir hale sokar, solunum sisteminin çalışmasına yardım eder.

Balık; Vücut için gerekli olan vitamin, selenyum, demir ve protein kaynağıdır. Yüksek oranda Omega 3 yağ asiti barındıran somon ton balığı, uskumru gibi balık cinsleri kalp sağlığı için yararlıdır. Balık kan pıhtılaşmasını önler, ritim bozukluğuna karşı etkilidir. Kötü huylu kolesterolün azalmasını sağlar.

Elma; Elmanın içerisinde çözünemeyen ve çözünen 2 tür lif yer alır. Çözülebilen lifler kolesterol düşmesine yardım eder.

Fasulye; Karbonhidrat ve protein içerikleri ile beraber besleyici olan bir gıdadır. Magnezyum, selenyum ve potasyum gibi mineralleri içerir. Bağırsakları düzenler ve oluşturduğu tokluk hissi sayesinde kilo vermeye de yardım eder.

Muz; Potasyum içermesi sebebiyle önemli bir mineral kaynağıdır. Yüksek tansiyon ve kötü kolesterolü düşürmede etkilidir. Uyumadan önce alınacak 1 adet muz serotonin miktarını yükseltir ve kaliteli bir uyku sağlar.

Sarımsak; İçeriğinde yer alan besim maddeleri nedeniyle damar içinde oluşan pıhtılaşmayı önleyerek kroner kalp rahatsızlıklarının meydana gelme ihtimalini azaltır.

Ceviz Ve Fındık; Yüksek derecede antioksidan özelliği sayesinde Omega 3 ve E vitamini, posa ve magnezyum içermektedir.