Türkiye’de son dönemlerde kalp rahatsızlıklarında görülen artışla beraber koruyucu sağlık önlemlerinin önemi git gide artış gösterdi. Sağlıklı beslenme, fazla tuz tüketiminin engellenmesi, düzenli olarak kontrollerin yapılması sağlığın korunabilmesi için sadece birkaç adımdır.  Kalp sağlığını korumak için atılacak adımlar şu şekildedir;

1- Yaşama İyimser Bakın

Yaşanılan çağın hızlı tüketim anlayışı ve hızlı yaşam sürme gereği sebebiyle günümüz şartlarında ne olursa olsun sağlıklı kalmak için çoğu şeye iyimser yaklaşmak gerekir. Bu altın kural, toplumda birçok insanı kapsamıyor olsa bile genel açıdan kalp sağlığı için ve günümüz hayat tarzı göz önüne alındığı zaman geçerli olan bir kuraldır. İnsan kişiliği kardiyoloji de A ve B olarak iki kısma ayılır. A türü insanlar; asabi, hemen sinirlenen, gergin ve tepkiyi yüksek oranda olan insanlardır. B tipi insanlar ise sakin, sabırlı, tolerans gösteren ve az tepki veren insanlardır. Yapılmış olan çalışma ve bilgilere göre A tipi insanlarda daha çok koroner damar ve kalp krizi riski vardır.

2- Aile Ve Dostlarınız İle Kaliteli Zaman Geçirin

Kalp problemlerin hakkında diğer sıkıntılı problem yalnız kalma ve sosyal yaşamdan uzak durmaktır. Yapılmış olan çalışmalara göre; insanın depresyon düzeyi ile kalp krizi riski arasında istatiksel bir bağ var olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sebeple sosyal yerlerden uzak durmamak ve kalp problemi olsa bile bu rahatsızlık neden beni buldu? Demek yerine, bu rahatsızlık ile beraber yaşamayı öğrenmem gerekiyor denmelidir.

3- Düzenli Sağlık Kontrolleri Yaptırılmalıdır

Modern tıp bizlere rahatsızlıklardan korunma ve erken teşhis hakkında yeni teknolojik gelişmeler çerçevesinde erken teşhis fırsatı verir. Rahatsızlıklara hücresel ve genetik oranda tanı konulabilir. Fakat ne yapılırsa yapılsın, bazı rahatsızlıklar ailevi genetik şifrede vardır ve insan buna yakalanabilir. Fakat sağlığı koruma ve sağlık riskini takip etme hakkında dikkatli olanlara bu tür piyangolar az vurmaktadır. Her insan maalesef; ruh ve beden sağlığı tam anlamıyla değerlendirilmiyor. Çoğunlukla vücutta bir şeylerin tam anlamıyla yolunda gitmediği anlaşıldığı ve sağlığın kaybedildiği konuşulmaya başlanır. Bu yüzden 35 yaş ve üzeri olan insanlarda düzenli sağlık kontrolü gerekir.

4- Hazır Gıda Yerine Taze Besinler

Yaşam tarzı sağlığı belirleyen en büyük faktördür. İlerleyen seneler ile beraber günlük daha az kalori alınmaya ve daha çok tüketmeyi hedefleme gerekir. Raf ömrü uzatılan hazır gıdaların yerine temiz ve taze besinler tüketilmesi gerekir. Bakliyatlar, tahıllar, taze sebze ve meyveler ve hayvansal ürünler dengeli bir biçimde alınması gerekir. Günde en az 2,5 litre su tüketilmelidir.

5- Şeker Ve Uyku Düzeni Kontrolü

Kan basıncının fazla olması, diyabet ve uyku sorunlar ile alakalı problemlerin üstüne eğilip gereken tedavinin yapılması kalp sağlığı için büyük önem taşır. Yapılan araştırmalara göre, Modern zamanda şeker hastalarının damarı hasta kişiler olarak görülür, buna göre takip ve tedavi için yaklaşmak gerekir. Kan basıncının fazla olması da yaygın olarak, toplumsal bir sağlık sorunudur, çoğunlukla insanları sakat bırakıp üretimi düşürerek sağlık maliyeti artırmaktadır. Uyku sorunu ve genellikle uyku esnasında nefesin durması gibi sorunların koroner damar rahatsızlığı, kalp yetmezliği olabileceğinin bilinmesi gerekir.