Vücut için gereken oksijeni ve besini taşımakta olan kan, kalp ile vücuda ve dokulara dağılır. Bu işlemi de pompa vazifesi görerek yapar. Kalp yetmezliğin durumunda ise kalp çalışmasını sürdürür ancak yeterli oranda kanı dokulara taşıyamaz. Tedavisi yapılması gerekli olan önemli bir rahatsızlıktır. Kan akımı azalması sonucunda kalbin kasılma yeteneği yok olur. Kasılmayan kalp kanı pompalayamaz. Kalbin, vücudun ihtiyacını karşılayacak oranda kan pompalama işlemini yapamamasına kalp yetmezliği ismi verilir. BU problem başka ciddi rahatsızlıklar aniden olabilir. Dokulara yeterli oranda kan gitmediği için oksijen de ulaştırılamaz. Kan akımındaki yetersizlik sonucunda kan damarda birikir. Kalp kası zayıflar ve böbrek, su ve tuz tutulumu çoğalır. Bacak, kol ve akciğer gibi organlarda sıvı birikmesi sonucunda kalp yetmezliği meydana gelir.

Kalp Yetmezliği Nedenleri

Kalp yetmezliği kalbi etkilemekte olan birçok rahatsızlığa bağlı olarak meydana gelebilir. Kalp kasında oluşan rahatsızlıklar, kalbin kanı pompalama zorluğu, kalp damar rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, kalbin kapaklarında problem olması, alkol alımı kalp yetmezliğine yol açabilir.

Damar sertleşmesi sonucunda damar esnekliğini yitirir. Sertleşen bir damara kan pompalanması zorlaşır. Bu durum da kalbin yetersiz oranda çalışması anlamına gelir. Damar sertliğinin diğer bir etkisi de kalbe giden kanın ve oksijenin azalmasına sebep olmasıdır.

Kalp kasında iltihap meydana gelmesi tiroid bezinde aşırı miktarda hormon salgılanması kalp yetmezliğine neden olabilir. Kalp kasında sorunlar farklı sebeplere bağlı olarak meydan gelir.

Kalp krizinde kalp damarının tıkanması sorunu vardır. Sonuç olarak o damarın beslemiş olduğu kas tabakasında ölüm gerçekleşir. Kalp krizinden sonra hasta yaşarsa o yerde kasılmayan kas tabakası ortaya çıkar. Bu durum da kalp yetmezliğine yol a.ar

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Rahatsızlığın belirtisinin bilinmesi rahatsızlığın ağır bir hal almadan düzelmesi için büyük önem taşır. Bazı belirtiler bizlere kalbin yetersiz kaldığını gösterir. Bunlar;

1-      Göğüs ağrısı

2-      Kesik bir şekilde nefes alınması

3-      Yorulma ve halsizlik

4-      Ayak bileğinin şişmesi

5-      İştah kaybı sebebiyle kilo kaybetmek

6-      Sürekli idrara çıkılması

7-      Kalp ritminin bozulması ve hızlı kalp atışı

8-      Akciğerde kan birikimi

9-      Basit rahatsızlıklara çabuk yakalanma

Bu belirtiler başta herhangi bir belirti olmadan ani bir şekilde şiddetli bir güç harcamadan sonra ortaya çıkar. Hastalar merdiven ya da yokuş çıkarken zorlanırlar. Sağlıklı görünseler bile sürekli dinlenmek zorunda kalırlar. Fazla yorulduğu günün ardından ayak bileğinde şişme görülür. Bu şişme sabah saatlerinde iner ve ilk başlarda hafif olur.

Kalp Yetmezliği Tanısı

Öncelikle kişinin sigara, ilaç ve alkol kullanıp kullanmadığı hakkında bilgi alınır ve ardından kalp yetmezliğini belirlemek için bir takım testler yapılır. Bu testler ile kalbin bir kasılmada pompalamış olduğu kan oranı ve kalple akciğerin vücuda nasıl oksijen sağladığına bakılmaktadır. Bunun dışında hastaların egzersiz esnasında harcadığı oksijen oranını öğrenebilmek için efor kapasitesine bakılmaktadır.

Kalp Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir

Kalp rahatsızlıklarında doğru beslenmek büyük önem taşır. Bunu yapabilmek için yemek oranını azaltmak gerekmektedir. Kişi sulu besinler ile beslenmelidir. Çünkü katı besinlerin sindirimi daha uzun olur ve bu besinler kalbe giden yükü çoğaltır. Bu yüzden besinler iyi çiğnenmeli ve gerekenden çok yemek yemekten uzak durulması gerekir. Tuz ve yağ alımını da önemli oranda azaltmak gerekmektedir. Tuz vücutta su tutulumunu yükselttiği için vücuttaki şişmenin azalmasını önler. Tuz az alındığı zaman idrar ile su atımı artar ve bu şekilde şişmeler azalır.

Tedavi başarısı için hasta kesinlikle sigaradan uzak durmalıdır. Sigara kalp kasına oksijenin gitmesini önler ve kas dokusu bu nedenle beslenemez. Kalp yetmezliği bulunan hastalar dinlenme zorunluluğu vardır ve fazla güç gerektiren yorucu işlerden uzak durmaları gerekir.

Diğer tedavi yolu ise ilaç iledir. Genelde digoxin, diüretikler ve ACE inhibitörleri kullanılmaktadır. Digoxin ile kalbin kanı pompalama gücü artar. Digoxin kalbin atım düzenine de katkı verir. Diüretikler tuz ve suyun vücuttan idrar sayesinde atılmasını sağlar ve şişmeyi azaltır. ACE inhibitörleri damarı gevşetir ve kan akımı sağlar. Bu şekilde kan en ektili şekilde pompalanmaktadır.