Kanda kırmızı kan hücreleri vardır. Bu kan hücrelerinin yapısında oksijen taşınması ve bu hücrelerin kırmızı olmasını sağlamakta olan hemoglobin yer alır. Nefes alınırken akciğerdeki oksijen hemoglobinin yapısına bağlanıp taşınmaktadır. Hemoglobinin kanda yer alması gereken miktarın altında olması sonucunda kansızlık sorunu meydana gelir.Bu olması gerekli minimum değerler erkeklerde 13 g/dl, kadınlarda ise 12 g/dl’dir. Bu ölçüler dünya sağlık örgütünün belirlemiş olduğu değerlerdir.

Demir Eksikliği Anemisi

En çok görülen beslenme yetersizliği vücuda yetersiz miktarda demir alınmasıdır. Demir kanda yer alan hemoglobine bağlanır ve oksijenin taşınmasına yardım eder. Genellikle bebeklik çağında meydana gelen bir durumdur. Dünyada en çok görülen kansızlık türüdür. Ergenlik ve çocukluk dönemlerinde en çok görülen rahatsızlıklardan birisidir.

Demir Eksikliği Anemisi Nedenleri

Gebelik ve emzirme dönemlerinde demire daha çok gerek duyulur. Yeni doğmuş çocukların da ek demire ihtiyaçları vardır. Bu dönemde büyüme fazla olduğu için anne sütü ya da inek sütü bebeğin ihtiyacını karşılayamaz. Anne sütü ile birlikte demir ihtiyacını karşılayan besinler ya da demir ilaçları verilebilir. Ergenlik zamanında bu ihtiyaç artar. Ekonomik düzeyi yeterli olmayan ailelerde, beslenme yetersizliği ile bu durum meydana gelebilir. Yapılan yanlış diyet, et yenmemesi, hazır gıdalar ile beslenmek demir eksikliği anemisi sebepleridir.

Bazı rahatsızlıklar sonucunda demir bağırsaklarda vücuda emilmesi yetersiz kalabilir. Kronik bir hal alan bağırsak rahatsızlıkları, mideye yapılan cerrahi işlemler ve sindirim bozuklukları sonucunda demir alımı yavaşlar.

Bağırsak rahatsızlıkları ya da geçirilmiş hastalıklardan sonra kanama meydana gelebilir. Ayrıca regl döneminde çok miktarda kan kaybı yaşanır. Diyet ile demir alımı yetersiz olur. Ek demir beslenmesine ihtiyaç duyulur. Ek demir alınmaz ise kan kaybı sonucunda kansızlık meydana gelir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir

Demir eksikliğinde vakaların büyük bir bölümünde belirti olmaz. Yapılmış olan kan tahlilleri sonucunda teşhis konulur. Rahatsızlık eğer ilerlemiş ve şiddetli bir hal aldıysa halsizlik, solukluk, iştahsızlık, kabızlık ve yorulma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Fiziksel aktivite esnasında çarpıntı, nefes almada zorluk çekme, hemen yorulma rahatsızlığın şiddetini gösterir.

Bu belirtiler haricinde diğer belirtileri;

1-      Kulak çınlaması

2-      Baş dönmesi

3-      Ağız civarında oluşan çatlaklar

4-      Dilin kızarması, çatlaması ve kabarcık oluşması

5-      Yutkunma sırasında zorlanma ve ağrılı yutkunma

6-      Tırnakların kaşık haline gelmesi ve çatlak oluşması

Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir

Demir eksikliği tedavisinde yapılan yöntem ağızdan demir ilacı verilmesidir. 2 Ay sonra hasta normal durumuna gelir fakat demir depolarının doldurulması için uzun süre demir tedavisi uygulanması gerekmektedir. Bu tedavi 1 seneye kadar çıkabilir. Bebeklerde şurup ya da damla yolu ile ilaç verilmektedir. Dışkı koyu bir hal alır. Dişlerde siyahlaşma olabilir ancak bu durum geçicidir. İlaç alımı aç karna ya da öğün arasında olur. Bu şekilde demir daha iyi emilir. Bununla birlikte C vitamini ile birlikte ilacın verilmesi emilimi artırır. Süt ve süt ürünleri ile birlikte alınmaması gerekir.