Karın germe ameliyatlarında tercih edilen iki teknik vardır. Tam karın germe ve mini karın germe teknikleri.

Bu iki teknikten hangisi kişi için iyi sonuç vereceğini belirlenirken karın civarındaki sorunun ne kadar geniş bir bölgede bulunduğuna bakılır. Göbek deliğinin altında yer alan seviyede hafif sarkma ve yağlanma, bu bölgede dar bir bölge içerisinde çatlama söz konusu ise, karın kasın bir gevşeme ve ayrılma bulunduysa, göbek deliğinin üst kısmında bollaşma ve gevşeme gibi sorunlar yoksa ve bu bölge estetik açıdan güzel duruyorsa; mevcut olan sorunlar hafif derece de ve sadece göbek deliği alt bölümüyle alakalı ise mini karın germe uygulaması yeterli olur.

Benze sorunlar göbek deliği üst seviyene de geliyorsa tam karın germe tekniği tercih edilir. Bu şartları bir kenara tarak; bir el ile göbek deliğinin 1 cm üstüne, diğer el ile sağıda karın civarının bitip kasık bölgesinin başlamış olduğu yere koyduğunuz zaman üstteki el ile karın derisini aşağıya doğru gerdirip altta bulunan elin seviyesine kadar yaklaştırıp elleri birleştiriyorsanız, tam karın germe ameliyatına gerek vardır. Yapılacak olan bu basit testle karın estetiği bozulan insanların hemen hemen tamamında tam karın germe estetiğine gerek olduğu anlaşılır. Tam karın germe ameliyatı ihtiyacı bulunan bir kişiye mini karın germe ameliyatı yapılırsa, etkisinin oldukça yetersiz olacağı için elde edilecek olan kazanç sıfıra yakın olur.

Tam Karın Germe Estetiği

Tam karın germe işleminde, göbek deliğinin birkaç santimetre üst kısmıyla kasıl bölgesinin başlamış olduğu seviye arasında bulunan fazlalık olan deri ve yağların hepsi çıkartılır. Bu bölgede bulunan yağları ellerin arasında aldığınız zaman fazlalıklar yanlardan nereye kadar gidiyorsa, bu uzantının en uç kısımları da çıkartılıp derinin yan sınırları meydana getirilir.

Kilolu kişilerde, yan kenar belin arkasına gidebiliyor. Böyle bir durumda karında bulunan fazlalıklara bel civarını da dahil etmek gerekmektedir. Göbek deliğinin iç kısmını kesip, göbek deliğini, çıkartılacak deri ve yağ dokusundan alınır. Göbek deliği yerinde bırakılıp fazlalık olan yağ ve deri tabakası alınır.

Ameliyat Nasıl Yapılır

Tam karın germe işlemi, uygun donanımı bulunan bir hastanede yapılması gerekmektedir. Ameliyatta genel anestezi yapılır ve ortalama 3-3,5, karnın büyüklüğüne bakılarak bazen 4 saat kadar sürebilmektedir. Duruma göre genellikle 1-3 gün hastanede bakım yapılması gerekir. Ameliyatın ardından 3-4 sat sonra yardım ile ayağa kalkıp yürümeye başlanabilir, 1 gün sonra yardım olmadan yavaş bir şekilde yürüme gerçekleşebilir.

Ameliyat nedeniyle ağrı meydana gelebilir, bu ağrıdan korkmamak gerekir. Doktorunuzun vereceği ağrı kesiciler ile bu sorun ortadan kalkabilir. Ameliyatın ardından 2-3 gün sonra banyo yapılabilir. Birkaç gün içerisinde kendi işinizi yapabilecek seviyede iyileşme olur. İlk haftalarda ıkınma, ağır kaldırma ve öksürme gibi karın civarına yük verecek hareketlerden uzak durulması gerekir.

4-5 gün sonra uçak ile yolculuk yapılabilecek dereceye gelinebilir. Kişini kendisini iyi hissetmesi durumunda 7-10 günlük dinlenmeden sonra ağır işlerde çalışmamak kaydı ile iş hayatına dönüş yapılabilir. 3-4 hafta sonra yavaş ve hafif sporlar yapılabilir.

Mini karın germe işlemi tam karın germe operasyonuna oranla geniş bir bölgeyi içermediği için ameliyat süresi daha kısa olur. Genellikle 1-1,5 saat sürmektedir. İyileşme süreci ise daha kısa ve hafif olur. Mini karın germe işleminden 3-4 gün sonra rahat bir şekilde iş yaşamına dönülebilir. Yaralar 15 gün içerisinde iyileşir ve denize girilebilir