Karın, bir insanın dış görüntüsüne direk yansıyan, estetik açısından önemli olan vücut bölgesidir. Karın civarından doğumun ardından oluşan cilt çatlağı, karın duvarını meydana getiren kasların gevşemesiyle karında gevşeme, sarkma, yağ birikmesi ve şişme gibi deformasyonlar sıkça görülebilir. Karın germe estetiği, alt ve orta karın civarındaki fazla yağ ve deri dokusunun alınıp, karın duvarı kasının eski gerginlik ve sıkılığına gelmesini sağlayan bir cerrahi işlemdir.

Estetik karın germe ameliyatı sayesinde göbek deliğinin aşağı kısmında kalmış olan karın cildinde oluşan sarkma, buruşma, gevşeme ve çatlama gibi deformasyonlar, göbek deliği üstünde kalmış olan karın cildindeki gevşeme ve fazlalıklar, genellikle alt karın civarındaki biriken yağ fazlalığı ve karın kaslarının gevşekliğinden oluşan karın şişmesi düzeltilebilir. İsteğe ve ihtiyaca göre estetik karın germe işlemiyle beraber estetik bel incelmesi ya da liposuction ameliyatı da birlikte uygulanabilmektedir.

Karın Germe Estetiği Kimlere Yapılır

Karın germe işlemi için uygun olan adaylar, genel sağlık durumu normal, diyet ve egzersize karşın eritilmeyen, karın bölgesinde oluşan fazla yağ, derinin gevşek olması ve buruşması gibi problemleri bulunan erkek ve kadınlara yapılabilir. Karın germe işlemi için başvuran adayların büyük bir bölümü doğum yapan kadınlardır. Doğum yapılmadığı halde fazla kilo alma ve vermeye bağlı olarak karın sarkması bulunan kadınlar ve fazla kilo verme nedeniyle göbeği sarkmış olan erkekler için karın germe işlemi uygundur.

Birden çok hamilelikten sonra karın derisinde çatlama ve gevşeme, kası normale dönemeyecek oranda esneyen kadınlar, karın germe işleminden oldukça fazla fayda sağlayabilir. Cilt esnekliğinin azalmasıyla beraber bir miktar yağlanma şikâyeti bulunan daha yaşlı kişilerde karın germe estetiğine başvurabilirler.

Kadınların bazıların sadece karın derisinde meydana gelen çatlama problem olur, ameliyat olmadan bu çatlaklıktan kurtulma yolları aranır. Fakat deride çatlağı yok eden hiçbir yöntem yoktur. Karın germe ameliyatında göbek deliğinin birkaç santimetre üzeriyle kasık arasında deri çıkartılarak atılmaktadır. Bu şekilde çıkartılarak atılan deri içerisinde kalmış olan çatlaklarda deriyle beraber çöpe gider. Fazla kilolu kişilerde karın germe işlemi akla ilk gelecek seçenek olmaması gerekir. Çözüm için öncelikle obezite tedavisinden geçer. Şişmanlık sorunu olup da zayıflama planı yapılıyorsa, estetik karın germe ameliyatını, hedeflenen kiloya gelince yaptırılması gerekir.

Karın Germe Estetiği İçin İdeal Adaylar;

1-      Genel sağlık şartları yerinde olan insanlar

2-      Şişman olmayıp kilo surunu olmayan insanlar

3-      En ufak çocuğu 1 yaşında olan veya gelecekte gebe kalmayı düşünmeyen kadınlar

4-      Sigara içmeyenler

5-      Karın civarından daha önce ameliyat geçirmemiş olanlar

6-      Ameliyat izini kabul ederek beklentisi gerçeğe uyumlu olan insanlar