Kronik Obsrüktif Akciğer Hastalığı, kronik ve amfizem bronşiti içerisine alan bir rahatsızlık grubunudur. Koah hastalığının en fazla görülen özelliği, akciğere giren ve akciğerlerden çıkarmakta olan havayı nefes darlığına yol açacak derecede kısıtlamasıdır.

Amfizem Bronşiti; Amfizem, alveollerde yer alan hava boşluğunda, alveol duvarının yıkımı ile meydana gelen anormal ve kalıcı genişlemedir. Klasik belirtisi nefes daralmasıdır.

Kronik Bronşit; Fazla oranda mukusun meydana geldiği sürekli öksürme halidir. Kronik oluşan öksürme peş peşe iki sene içerisinde, senede en az 3 ay görülebilir.

Koah hastalığının yol açtığı akciğer sorunlarını yapılacak hiç bir şey normal haline getiremez. Koah hastalığının ilk aşamalarında sadece hafif nefes daralması ve arada bir öksürme krizleri olur. İlk başta, birçok insan koah hastalığına yakalandığını anlamaz. İlk belirtileri genellikle bir rahatsızlık hissi, artış gösteren nefes darlığı ve öksürmedir. Fakat rahatsızlık ileri evrelere gittikçe belirtiler daha ağır olur.

Sigara koah hastalığının en büyük sebebidir ve teşhis konulan bütün vakaların % 90’lık bir bölümünden sorumludur. Sigara tüketen her 5 insandan birisi, yaşamı sırasında koah geliştirme riskleri ile karşı karşıya kalır. Fakat koah riski olan insanlar sadece sigara kullananlar değildir. Daha önce sigara içen, sürekli sigara dumanına maruz kalan insanlar da koah risk faktörlerini taşırlar.

Koah Hastalığının Gerçekleri

Koah hastalığı genellikle iki değişik rahatsızlıktan meydana gelen karışık bir sağlık sorunudur. Bu iki rahatsızlık hava yolarlının engellenmesiyle alakalı amfizem ve bronşittir.

Bronşit ve Amfizem Tedavileri

1-      Akciğerde fazla uzun süren rahatsız ya da iltihaplı kalındığı zaman kronik bronşit meydana gelir. Sorunlu olan akciğerler nedeniyle öksürme durumu ortaya çıkar. Bronşit sorunu uzarsa, akciğerde hasarlar oluşur. Mukoza ve hasar gören doku, akciğerin hava alarak verme işlevini hasara uğratır ve nefes darlığı sorunu ortaya çıkar.

2-      Amfizem akciğerde dönüşü bulunmayan zararlara sebep olur. Amfizem, akciğerdeki alveol ismi verilen küçük hava keseciklerini etkisi altına alır. Bu kesecikler havadan kana oksijen gitmesi ve karbondioksitin vücuttan gönderilmesini sağlar. Hava girip çıktığı zaman alveol daralır ve genişler. Amfizem sorunu ise, aynı eski lastik bantta görüldüğü gibi, akciğerlerdeki esnekliğin kaybolmasına sebep olur. Bu şekilde alveol genişler ve nefes alma zor bir hale gelir.

3-      Nefes daralması, kronik öksürme ve yoğun balgam en fazla görülen Koah hastalığı belirtilerindendir.

4-      Bronşit ve amfizem hastalıklarının sigarayla direk ilişkisi bulunur. Sigara kullanan koah hastaları, akciğeri daha çok hasar görür. Bunun sonucunda ise oksijen alımı zorlaşır.

5-      Koah hastalığının tedavisinde iki ana amaç vardır. İlk amaç belirtileri azaltmak, ikinci amaç ise rahatsızlığın ilerlemesini durdurmaktır. Günümüzde koah hastalığını tamamen yok eden bir tedavi yoktur fakat sigaradan uzak durarak hastalık büyük oranda engellenebilir.

6-      Sigaranın bırakılması koah belirtilerini azaltır ve rahatsızlığın ilerlemesini önler.

7-      Rahatsızlık ilerlediği zaman insanın yaşam kalitesi azalır. Rahatsızlığın ilk aşamalarında az oranda nefes darlığı olabilir. İleri evrelerde ise koah hastalığında hastalar harici oksijen ve mekanik nefes alma cihazlarına gerek duyarlar.

8-      Rahatsızlığın evresine göre tedavi ciğere gitmekte olan hava oranını arttırmayı sağlayan bronkodilatörlere gerek olabilir. Bunlar düzenli olarak alınması gerekli olan bakım ilaçları ve salbutamol, terbutalin gibi kuvvetli belirti ve krizlerin yok edilmesi için alınan rahatlatıcı ilaçlardır.