Koah hastalığı kronik bronşit, kronik astım ve amfizem gibi 3 rahatsızlığı içermekte olan bir sorundur. Koah havanın önlenmesi ve git gide daha zor nefes almaya yol açan bir akciğer rahatsızlıkları grubudur. Amfizem ve kronik bronşit koah hastalığını oluşturan iki önemli koşuldur.

Koah Hastalığı Komplikasyonları;

Solunum yolu enfeksiyonları; Koah hastalığı varsa daha çok soğuk algınlığı, grip ya da zatürree gibi hastalıklar geçirilebilir. Bunlara ek olarak bir solunum yolu enfeksiyonuna bağlı daha zor nefes alma ve akciğer dokusuna daha çok geri dönülmeyen zarar verme ihtimali artar.

Yüksek Tansiyon; Akciğerlere kan getirmekte olan arterlerde yüksek kan basıncına sebep olabilir.

Kalp Sorunları; Tam olarak anlaşılmasa bile koah kalp krizi ile birlikte farklı kalp rahatsızlıkları riskini artırır.

Akciğer Kanseri; Kronik bronşit rahatsızlığı varken sigara kullananlarda kullanmayanlara oranla akciğer kanseri riski daha çoktur.

Depresyon; Nefes almada zorluk çekildiği için zevke bağlı olan aktiviteler yapılamaz. Bu durum da depresyon problemine yol açabilir.

Koah Tanı Ve Testleri

Koah semptomları ve akciğeri tahriş eden bir durum varsa ( özellikle sigara dumanı) doktor şu testleri isteyebilir;

Solunum yolu testleri; spirometre en fazla yapılmakta olan akciğer fonksiyon testidir. Bu test esnasında bir spirometreye bağlı olan büyük tüp içerisine üflenilmesi istenmektedir. Makine ciğerin ne kadar hava tuttuğunu ve hangi hız ile ciğerlerden havanın çıkarak söndüğünü ölçer

Akciğer Grafisi;Göğüs röntgeni amfizem hastalığını gösterebilir.

Arter Kan Gazı Analizi; Bu kan testi, kanın akciğere ne oranda oksijen götürdüğünü ve ne kadar ölçüde karbondioksit çıkardığını ölçmektedir.

Balgam Testi; Balgamda bulunan hücrelerin analiz edilmesi için akciğer problemlerinin nedenlerinin belirleme ve bir takım akciğer kanseri tespit etmeye yardım eder.

Bilgisayarlı Tomografi; Bilgisayarlı tomografi bir tür X ışını kullanmaya dayanmaktadır. X-ışını tekniği ile iç organların daha iyi görüntülenmesi sağlanır.

Koah Hastalığı Önlenmesi

Birçok hastalığa göre, koah rahatsızlığının sebepleri bellidir ve oluşmadan önlenmesi sağlanabilir. Hastalığın büyük bir kısmını sigara ile ilgilidir. Bu hastalığı önlemenin en etkili yolu sigara kullanmamak ve ya sigara dumanına maruz kalmamaktır.

Tedavileri Ve İlaçları

Sigara bırakılmadan akciğer fonksiyonları normal haline gelemez. Fakat koah hastalığı tedavisinde belirtileri kontrol edilebilir, komplikasyon ve alevlenme ihtimali azaltılabilir. Bu şekilde daha iyi bir yaşam sürülebilir.

Sigarayı Bırakmak; Koah hastalığı tedavi planı içerisinde en önemli konu sigaranın bırakılmasıdır. Bu şekilde Koah hastalığının daha kötüye gitmesi önlenir, bu şekilde nefes alma yeteneği kaybedilmemiş olur.

İlaçlar

Doktor koah komplikasyon ve tedavisinin yapılabilmesi için bazı temel grup ilaçlar kullanırlar. Bu ilaçlar;

Bronkodilatörler; Bu tür ilaçlar hava yolu civarındaki kasların gevşemesini sağlar. Öksürme ve nefes daralmasını rahatlatır ve kolay nefes almayı sağlar.

İnhale Steroidler; Bu ilaçlar hava yolu sorunlarını azaltma ve daha iyi nefes almayı sağlar. Fakat bu ilaçların uzun süre kullanılması kemiklere zarar verebilir ve yüksek kan basıncı, diyabet ve katarakt gibi hastalıkların riskini artırır.

Antibiyotikler; Zatürree, akut bronşit ve grip türü solunum yolu enfeksiyonları Koah belirtilerini ağırlaştırır. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlara karşı yardım ederler.