Kolesterol, hayat kalitesi için sürekli takip edilmesi ve gerektiği zaman düşürülmesi zorunlu olan önemli bir tür kimyasaldır.

Kolesterolün yüksek olması, atardamarların normalinden fazla biriken maddelerin var olduğu anlamına gelir. Biriken bu maddeler, kalp krizi ve felç geçirme riskini artırır.

Kolesterolü ilaç ve yaşamda yapılacak bazı değişiklikler ile düşürmek mümkündür. Sizlere vereceğim 3 basit yol ile kolesterol düşürülebilir ve yaşam süresi artırılabilir.

Yemek Alışkanlığının Değiştirilmesi Gerekir

Günde alınan yağ oranı azaltılması gerekir. Yağlı et, peynir ve işlenen gıdalar ( genellikle fast food ürünleri ) uzak durmak gerekir. Tabaktaki sebze oranı artırılmalı ve eti ufak bir porsiyon şeklinde yemek daha faydalı olabilir. Dondurma türü yağ oranı fazla olan yiyeceklerin yerine tercih sebze ve meyveden yana kullanılması gerekir.

Egzersiz Yapın!

Egzersiz yaparak kolesterolün düşmesini sağlayabilirsiniz. Haftada en az 3 kere, ortalama 30 dakika kadar spor yapılmalıdır. Terleyene kadar spor yapmak için kesinlikle spor salonlarına gitmeye lüzum yoktur. Tempolu yürüyüş, merdiven çıkmak veya ip atlamak ter atmaya yardım eder.

İlaçların Düzenli Olarak Alınması Gerekir

Fazla miktarda yararlı kolesterol ilacı piyasada vardır. Doktora bu konuyla alakalı danışın. Ancak yaşam şeklinin değiştirilmesi gerektiğini unutmayın.

Amaç sağlıklı bir hayat olduğu zaman ilaç almaya gerek duyulmaz. İlaca bir defa başlandıktan sonra devamlı kullanmak gerekebilir. Bu ilaçlar hayat kurtardığı için günlük rutin işler arasına girmelidir ve her gün alınmalıdır.